(P) Lucian Panţa: „Educaţia este cea mai de preţ resursă a unui stat”
Numele meu este Panţa Lucian Simion şi sunt fotograf profesionist. Am intrat în Partidul Mişcarea Populară pentru că este partidul în care am văzut că tinerii sunt promovaţi şi ascultaţi. În scurtul timp de când sunt membru al acestui partid, am câştigat încrederea colegilor şi sunt onorat să îi reprezint din funcţia de Secretar General al Organizaţiei de Tineret al PMP Alba pe lista de candidaţi pentru Camera Deputaţilor.
Am ales ca pe lângă activitatea de fotograf să mă implic în viaţa comunităţii de care aparţin şi anume zona Pianu, judeţul Alba. Sunt absolvent al Grupului Şcolar Industrial Sebeş, promoţia 2004, calificarea Tehnician în activităţi financiare şi comerciale. În anul 2008 am părăsit mediul civil şi m-am înrolat în armată ca soldat gradat profesionist în Făgăraş, terminând după 4 luni la Craiova ca şef de promoţie în telecomunicaţii. În 2012, am absolvit cursul de responsabil/instructor cu educaţia fizică militară, unde am fost şef de promoţie, iar în septembrie 2012 am fost admis la Şcoala Militară de Maiştri şi Subofiţeri a Forţelor Terestre „Basarab I” din Piteşti, unde am obţinut calificarea de electronist-automatizări. În decembrie 2014 am absolvit cursurile de calificare/specializarea fotograf, la Bucureşti.
Ceea ce mă recomandă pentru a candida pe listele Partidului Mişcarea Populară este dorinţa de a ajuta atât comunitatea în care trăiesc, cât şi zona judeţului Alba. Sunt un tânăr care are în spate un bagaj bogat de cunoştinţe şi aptitudini necesare pentru a îndeplini o funcţie atât de importantă în stat. Mă caracterizează corectitudinea, bunul simţ şi dorinţa de a-mi ajuta semenii, de a pune interesele cetăţenilor pe primul loc, înaintea dorinţelor şi ambiţiilor proprii.
Educaţia este cea mai de preţ resursă a unui stat şi ca urmare, ea reflectă bunăstarea cetăţenilor ei, fapt pentru care procentul alocat educaţiei trebuie să fie mult mai însemnat, şi anume cel puţin 5% din PIB faţă de aproximativ 3,6%, cât este prevăzut în anul bugetar 2016. Sănătatea, agricultura şi turismul trebuie să beneficieze şi ele, la rândul lor, de procente mai importante din PIB, astfel încât să recuperăm decalajul dintre noi şi ţările vestice.
Cu stimă, Lucian Simion Panţa, candidat pentru funcţia de deputat în
Parlamentul României
Publicat de SC Unirea Pres SRL la comanda PMP Alba; Cod mandatar financiar PMP Alba 11160002
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Noua măsură pentru combaterea corupției: Un pas important spre aderarea la OCDE
Noua măsură pentru combaterea corupției: Un pas important spre aderarea la OCDE Guvernul a adoptat astăzi, 18 iulie 2024, proiectul Ministerului Justiției, care introduce o nouă infracțiune de corupție: mituirea funcționarilor publici străini. Această măsură aliniează legislația națională la prevederile Convenției OCDE Anti-mită și reprezintă un instrument esențial în combaterea faptelor de corupție împotriva funcționarilor […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 23 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 11 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României