Ocna Mureș va avea a doua școală smart din județ. 25 de firme se luptă pentru a prelua lucrările de modernizare la cele două școli din localitate
Ocna Mureș va avea a doua școală smart din județ. 25 de firme se luptă pentru a prelua lucrările de modernizare la cele două școli din localitate
În urmă cu ceva timp, administrația locală din Ocna Mureș a anunțat că selectează o firmă care să execute lucrări de modernizare în beneficiul elevilor care frecventează una dintre şcolile orașului. La licitație s-au înscris nu mai puțin de 25 de firme specializate în lucrările cerute de caietul de sarcini prezentat de către administrația locală.
„Este vorba despre lucrări de modernizare la una dintre școlile orașului: Școala Gimnazială «Lucian Blaga», pe care vrem să o aducem la cele mai înalte standarde”, spune Silviu Vințeler, primarul orașului Ocna Mureș.
Potrivit acestuia, la sfârșitul lucrărilor „cele două școli (n.r. Școala Gimnazială «Lucian Blaga» și Liceul teoretic «Petru Maior») vor fi mai dotate și mai moderne decât vestita școală din comuna Ciugud”, aceasta datorită faptului că vor beneficia de o finanţare de nu mai puțin de 2.571.965,47 de lei, bani proveniți din aplicarea unui proiect în cadrul Programului Operațional de Competitivitate.
„Am aplicat proiectul «Educație digitală adaptată nevoilor participanților și instituțiilor de învățământ preuniversitar din oraşul Ocna Mureș» în cadrul Programului Operațional Competitivitate, Axa prioritară 2- Tehnologia Informației și Comunicațiilor. Finanțarea este de 2.571.965,47 de lei, sumă din care administrația locală trebuie să participe cu 51.299,31 lei. Dotările vor fi de ultimă tehnologie, astfel încât la final putem să spunem, fără a greși, că avem cea mai modernă dotare de acest fel din județ”, ne-a declarat primarul Vinţeler.
„Este nevoie de școli inteligente cum este cea de la Ciugud și nu numai, școli în care în care profesorii să folosească tehnologia în procesul de predare astfel încât lecțiile să devină mai atractive pentru elevi. Este absolut nevoie de așa ceva, ne-am lămurit de aceasta atunci când am vizitat alte şcoli modernizate care dispuneau de tehnologie. Suntem siguri că, odată finalizate lucrările, atât dascălii cât și elevii se vor bucura de noile școli care vor avea table interactive, tablete și softuri educaționale, la care se va adăuga o platformă online care va conține inclusiv catalogul electronic ce va permite încărcarea și descărcarea unor materiale educaționale sau, de ce nu? interacțiunea online dintre profesori și părinții elevilor”, a mai spus primarul Vințeler.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Stabilirea tarifelor pentru biletele de acces și serviciile oferite de Centrul Cultural Palatul Principilor, la vot în Consiliul Local Alba Iulia
Stabilirea tarifelor pentru biletele de acces și serviciile oferite de Centrul Cultural Palatul Principilor, la vot în Consiliul Local Alba Iulia Consilierii locali din Alba Iulia vor avea de aprobat în ședința din 25 iulie 2024 tarifele pentru biletele de acces și serviciile oferite de instituția publică de cultură Centrul Cultural Palatul Principilor. Tarifele pentru […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie