O nouă victimă în Cetatea Alba Iulia! Statuia contelui din Piața Mihai Viteazul, lăsată fără sabie, de niște cretini
Luni seară, unul dintre membrii sculptați ai comunității noastre, respectiv statuia contelui din Piața Mihai Viteazul a fost lăsată fără sabie. Autorii? Niște cretini, vorba primarului Mircea Hava, cel care ne-a semnalat această situație.
Din nefericire, acest caz de distrugere a unora dintre cele mai de succes atracţii turistice din Cetatea Alba Carolina nu este singular, cotidianul Unirea prezentând în mai multe rânduri actele de vandalism ale barbarilor deghizați în cetățeni civilizați.
Sabia soldatului a fost recuperată de unul dintre patronii teraselor din jurul statuii, care a seziat Poliția Locală și a predat arma autorităților. Imediat după incident, două patrule de polițiști au pornit în cătarea celor care au provocat stricăciunea, însă aceștia nu au fost identificați.
„Soldatului de lângă statuia lui Mihai Viteazul i-au furat luni seară sabia. Nu demult, baioneta ofițerului de lângă Poarta a IIIa a fost ruptă, iar ochiul i-a fost scos. Aceste chestiuni nici măcar nu sunt vandalisme, sunt niște tâmpenii făcute de niște cretini, care ferească Dumnezeu să se întâlnească cu mine față în față. Atât de mult mă deranjează aceste gesturi că trebuie să apelez la pastile uneori, pentru a mă calma”, a spus Mircea Hava.
În scurt timp, soldatul își va recăpăta sabia, însă primarul municipiului Alba Iulia, extrem de enervat de aceste gesturi ale “cretinilor”, se gândește la măsuri suplimentare în ceea ce privește supravegherea și paza obiectivelor din perimetrul cetății.
O soluție avută în vedere este instalarea camerelor de supraveghere, însă edilul nu are foarte mare încredere în eficiența acestei măsuri. Asta, deoarece la nivelul țării noastre nu există un sistem integrat, o bază de date, cu ajutorul căreia să poți identifica o persoană pe baza unei fotografii.
„Am putea să le protejăm dacă de fiecare cărămidă am lega, pe patru schimburi, câte un paznic. Nu putem să facem lucrul acesta. Trebuie să stabilim ce facem și cu camerele video, pentru că vom avea foarte multe poze, dar în România ce să faci cu pozele? Ne uităm la ele luni de zile. Nu există încă un sistem național prin care să fie urmăriți după poze. Gândim de mult tot felul de sisteme, dar trebuie să fie un raport bun calitate-preț”, a explicat primarul din Alba Iulia.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
ANGAJĂRI la STAT 2026: Posturi vacante în instituții din Alba, la data de 28 iunie 2026. Calendarul examenelor și condițiile de înscriere la CONCURS
ANGAJĂRI la STAT 2026: Posturi vacante în instituții din Alba, la data de 28 iunie 2026. Calendarul examenelor și condițiile de înscriere la CONCURS Mai multe instituții publice din Alba anunță posturi vacante la data de 28 iunie 2026 și organizează concurs în următoarea perioadă. Pentru ocuparea posturilor, candidaţii trebuie să îndeplinească anumite condiţii, privind […]
Parc de agrement în zona Schit, pe locul vechiului ștrand: Primăria Alba Iulia pregătește investiția care ar putea transforma radical una dintre cele mai atractive zone ale orașului
Parc de agrement în zona Schit, pe locul vechiului ștrand: Primăria Alba Iulia pregătește investiția care ar putea transforma radical una dintre cele mai atractive zone ale orașului Primăria Alba Iulia face un nou pas spre amenajarea unui amplu parc cu spații recreative și de agrement în zona Schit, pe locul vechiului ștrand, scos din […]
VIDEO | INCENDIU la o stație de încărcare a vehiculelor electrice din Aiud Un incendiu s-a produs în seara zilei de sâmbătă, 27 iunie 2026 la o stație de încărcare a vehiculelor electrice din Aiud. Incidentul s-a petrecut în jurul orei 21.00 în zona Gării Aiud. În imaginile de la fața locului se poate observa […]









