„Nu mai jucați ping-pong cu educația!”: Consiliul Județean al Elevilor Alba solicită predictibilitatea decizională în domeniul educațional
„Nu mai jucați ping-pong cu educația!”: Consiliul Județean al Elevilor Alba solicită predictibilitatea decizională în domeniul educațional
Consiliul Județean al Elevilor Alba, unica structură de reprezentare a elevilor din județul Alba, îndeamnă toți elevii, părinții și profesorii să semneze petiția inițiată de Consiliul Național al Elevilor, prin care solicităm predictibilitatea decizională în domeniul educațional.
Sentimente precum nesiguranța, frica, anxietatea și incertitudinea resimțite pe termen îndelungat sunt principalii factori care ne-au motivat să lansăm petiția, sub forma unui manifest adresat Ministerului Educației și Ministerului Sănătății – autoritățile care, în mod normal, ar trebui să exprime fermitate în decizii, nu să modifice normele de siguranță din școli de pe o zi pe alta.
Astfel, printre revendicările noastre, enumerăm:
-introducerea unui algoritm de calcul care să stea la baza deciziei privind funcționarea școlilor, care să cuprindă factori ca: vaccinarea elevilor, a profesorilor și a părinților, incidența din localitate, supraaglomerarea claselor, posibilitatea testării rapide în școală, infrastructură (măști, dezinfectant, distanțare fizică) etc.;
-suspendarea organizării tezelor în semestrul I al acestui an școlar și înlocuirea acestora cu evaluări sumative cu subiect unic pentru toate clasele, astfel încât accentul să se mute de pe notă pe feedback din partea profesorilor;
-regândirea procesului de administrare a testelor non-invazive pe bază de salivă, astfel încât acestea să poată fi folosite în spațiul școlar (după consultarea elevilor, părinților și profesorilor);
-extinderea testării rapide antigen în școli, în afara programului școlar;
-menținerea în format fizic a orelor de practică pentru învățământul profesional, tehnic și vocațional, indiferent de ce scenariul în care funcționează școala;
– asumarea publică a faptului că un set de măsuri odată stabilite nu vor mai fi modificate peste noapte.
De ce este important?
Necesitatea acestei forme de manifestare a apărut în urma tergiversărilor ministeriale de lungă durată – la aproape doi ani de la începutul pandemiei, nu avem un set de măsuri clare ce ar asigura predictibilitatea decizională din unitățile de învățământ și suntem martorii unor decizii luate din pix, fără consultare sau bază științifică.
„Politicienii au uitat cine este principalul beneficiar al educației: elevii. După doi ani de pandemie, nu avem nici măcar astăzi un set de măsuri clare și echitabile, care să asigure predictibilitatea în unitățile de învățământ. Avem nevoie de un sistem de educație care să ajute elevii și profesorii, nu unul care să le perturbe evoluția și parcursul.
Invităm toți elevii, profesorii și părinții să semneze petiția noastră, prin care solicităm predictibilitatea decizională în educație!” a declarat Katharina-Gabriela Țîntea, Președintele Consiliului Județean al Elevilor Alba.
Biroul de Presă al Consiliului Județean al Elevilor Alba
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
VIDEO | 20 de jandarmi din Alba au donat sânge pentru a oferi o șansă la viață: ,,Fiecare donare poate însemna o nouă șansă pentru cineva aflat în suferință”
20 de jandarmi din Alba au donat sânge pentru a oferi o șansă la viață: ,,Fiecare donare poate însemna o nouă șansă pentru cineva aflat în suferință” În decursul a două zile, 20 de jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean „Avram Iancu” Alba au răspuns apelului Centrului de Transfuzie Sanguină Alba și au participat […]
VIDEO | Adio “cașcarabetelor” din Piața Tricolorului: Ar urma să fie relocate „dincolo de șanțul cetății”. Ce spune primarul Gabriel Pleșa
Adio “cașcarabetelor” din Piața Tricolorului: Ar urma să fie relocate „dincolo de șanțul cetății”. Ce spune primarul Gabriel Pleșa Administrația locală din Alba Iulia ia în considerare relocarea trăsurilor din Piața Tricolorului, potrivit unei declarații a primarului municipiului, Gabriel Pleșa, făcută vineri, 26 iunie 2026. Mai exact, edilul a transmis că acestea ar putea fi […]
DSVSA Alba: Recomandări pentru consumul şi păstrarea alimentelor în perioada caniculară
DSVSA Alba: Recomandări pentru consumul şi păstrarea alimentelor în perioada caniculară În sezonul cald creşte riscul alterării alimentelor şi, implicit, al apariției toxiinfecțiilor alimentare. De aceea, este importantă respectarea unor măsuri simple, dar foarte eficiente pentru protejarea sănătăţii publice. Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) Alba recomandă populaţiei ca, în perioadele cu temperaturi […]










