Municipiul Blaj are cea mai frumoasă sală de spectacole din judeţ
Acest lucru îl văd în primul rând blăjenii care au călcat de curând pragul Centrului Cultural „Iacob Mureşianu” condus de Ovidiu Băcioiu, imobil recent renovat. Am crezut că localnicii se laudă din patriotism local, dar am constatat că spusele primarului Gheorghe Rotar se adeveresc, renumele privind aspectul acestei săli depăşind graniţele „Micii Rome”. Frumuseţea sălii de spectacole a fost remarcată de preşedintele Consiliului Judeţean, Ion Dumitrel, despre care oricine este sincer poate spune că a văzut cam toate lăcaşele de cultură din judeţ, având în vedere, în primul rând, că s-a deplasat în tot judeţul şi, în al doilea rând, pentru că el însuşi a susţinut actul cultural. Lucrările de reabilitare a Centrului Cultural „Iacob Mureşianu” Blaj au început în anul 2009, valoarea totală a lucrărilor executate pe parcursul a doi ani fiind de peste 170.000 de euro. Mai întâi au fost modernizate foaierul şi intrarea, iar anul trecut au fost reabilitate sala de spectacole, scena, anexele, pardoseala, fotoliile, luminile şi instalaţia de sunet, s-au montat geamuri termopan, a fost reparat acoperişul şi s-a izolat clădirea la exterior. După înlocuirea vechilor scaune, sala a pierdut circa 40 de locuri din capacitatea iniţială, dar a câştigat… peste 300 de spectatori. De altfel, la reprezentaţia inaugurală, sala a fost arhiplină, peste 300 de iubitori de teatru, în frunte cu primarul Gheorghe Rotar, consilierii locali şi preşedintele CJ Alba, Ion Dumitrel, venind să vadă piesa „Domnişoara Nastasia”, de George Mihail-Zamfirescu, pusă în scenă de Teatrul Naţional Târgu Mureş.
Totodată, punerea în valoare a clădirii s-a făcut prin iluminat ornamental, iar în scuarul din faţa aşezământului cultural s-a montat mobilier urban şi au fost amenajate fântâni arteziene, conferind spaţiului aspectul unui loc de relaxare, cu motive rustice. Robert GHERGU
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
Salariul, criteriul cel mai important pentru românii care caută locuri de muncă Salariul, echilibrul dintre viața personală și cea profesională și relația bună cu managerul sunt criteriile care contează cel mai mult pentru români când vine vorba de alegerea unui job, potrivit unui studiu realizat de o platformă de recrutare și transmis către site-ul StartupCafe.ro. […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 16 ore
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie