Ziarul Unirea

Mugurel Sârbu: „Lăcomia, minciună, manipularea… piesă într-un singur act. Se joacă la Sebeş”

Actori… Nicolae Matei, Gheorghe Ciul şi Ioan Hănţulescu („Drept la replică” din partea primarului Mugurel Sârbu)

Diletanţi, oameni ai momentului, măscărici… scena unui teatru ambulant. Cabotinii vremurilor noastre… Un teatru ieftin cu actori mediocri, un teatru la care oamenii nu mai vor să asiste, un teatru la care, poate, doar câţiva ar mai dori să plătească bilete, având marele regret, la final, că şi-ar fi putut găsi altceva mai bun de făcut. Păcat că tot ceea ce contează este efectul imediat şi nu calitatea şi profesionalismul actului întreprins. Rânjete, zâmbete forţate şi câteva aplauze finale răzleţe… Şi toate acestea pentru ce? Pentru a fi pe prima pagină, pentru a te face cunoscut sau, poate, pentru a mai ieşi încă o dată la rampă? Dacă nu găsim motive, le inventăm, pentru că se poartă. Dacă nu cunoaştem realitatea, minţim, pentru că este mai la-ndemână. Aici, pe plaiurile mioritice, doar minciuna vinde. Suntem flămânzi de senzaţii, de lucruri mărunte, dar strigăm în gura mare că dorim adevărul, fără a contribui cu nimic la acest proces atât de greu.
De ce ne este nouă, românilor, atât de greu şi ne este drumul atât de anevoios? Nu dorim să ne erijăm în persoane atotştiutioare, departe de noi gândul acesta, dar evidenţele până şi orbii le „văd”. Credem că banii şi meschinăria rezolvă totul, negândindu-ne că mai avem şi altceva la îndemână: moralitatea, bunul simţ şi profesionalismul. Probabil pentru unii dintre voi, domnilor ziarişti, aceste noţiuni sunt unele cu rang de neologisme, provenite dintr-o alta limbă, care încă mai au un lung parcurs pentru a intra în DEX-ul limbii române, şi cine ştie…?! Sau poate este  o supraapreciare? Cine va deschide DEX-ul pentru a citi aceste definiţii? Sigur nu cei la care facem referire în aceste rânduri (domnul Ioan Hănţulescu şi Gheorghe Ciul).
De ce pozaţi în bunii Samariteni? Oare nu ştiţi că aceşti oameni aveau frica lui Dummnezeu, acel Dumnezeu pe care dumneavoastră, domnule Hănţulescu, îl pomeniţi în finalul articolului apărut doar în ediţia scrisă din data de 20 ianuarie 2012, deoarece numai aşa vă mai puteţi vinde fiţuica?  Oare nu cunoaşteţi că una dintre cele 10 porunci este „Să nu minţi”, poruncă ce era cunoscută Samaritenilor? Nu suntem religioşi din cale-afară dar ştim că, înainte să afirmăm ceva, trebuie să ne informăm din mai multe surse pentru a afla versiunea corectă. Aţi omis acest lucru, domnilor, sau nu aţi ştiut că este o etapă necesară în demersul dumneavoastră jurnalistic? Face parte din deontologia profesională a unui ziarist, până la urmă. Sau greşesc? Sigur nu aţi ştiut, căci altminteri l-aţi fi sunat şi l-aţi fi întrebat dacă tot ceea ce vă dictează unii şi alţii să scrieţi este adevărat sau nu. Şi dacă aţi fi făcut toate aceste lucruri, aţi fi tras concluzia, singuri, că acest articol nu şi-ar fi avut locul în paginile ziarului Unirea. Vă putem pune la dispoziţie actul prin care doamna Bejinariu a renunţat la ajutorul social, încă din luna septembrie a anului 2011, pe motiv că s-a împăcat cu soţul. Deci, i-a fost anulat ajutorul social din dorinţa sa, nu că aşa ar fi vrut primarul Mugurel Liviu Sârbu şi nici cei din cadrul Serviciilor Publice de Asistenţă Socială.
În cazul acesta este necesară doar judecata cetăţenilor pe care îi dezinformaţi în nenumărate rânduri şi nu judecata divină, pentru că, în final, tot Dumnezeu le va judeca pe toate.
Biroul de Presă al Municipiului Sebeş

ELIT

N.red. Dacă aşa arată un „drept la replică” din partea unei instituţii administrative a cărei activitate este finanţată din banii dumneavoastră, ai sebeşenilor, atunci nu ne mai miră lipsa de performanţă a acestei instituţii. Vă lăsăm pe dumneavoastră să vă delectaţi cu toate încălcările flagrante ale gramaticii limbii române, cu lipsa de logică, cu gafele semantice şi semiotice din cuprinsul acestei notiţe veninoase, cu lipsa aliniatelor, cu redundanţele şi, nu în ultimul rând, cu insultele la adresa noastră, la modul personal. Patetic, jalnic, rizibil, departe de ceea ce ar trebui să fie comunicatul unei primării. Apropo, domnule primar, pe ce criterii aţi angajat-o pe cea care a defecat acest „drept la replică”, din „vintrele sale intelectuale”? (Doamna sau domnişoara Romana Tabal) După aceleaşi criterii de performanţă cu ale dumneavoastră? Aşteptăm adevăratul drept la replică, aşa cum se cuvine din partea unui „doctor-inginer-economist” cum se autointitulează Liviu Mugurel Sârbu.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

20 Comentarii

sebesan 25 ianuarie 2012 at 19:58

mugurele nu prea da bine !…ce ai avut cu femeia necajita…ai vrut sa -i demonstrezi ca legea se aplica nu se discuta ! satulul nu crede flamandului !!!! nu e bine !! e chiar de rau ! dictatorii nu sfarsec bine ,nici chiar cei pitici!!!

galbeza 25 ianuarie 2012 at 20:34

Tomescu Felicia? Cine mai e si asta?

empolli 25 ianuarie 2012 at 21:13

Domnul Mugurel in fiecare fotografie din ziar zambeste, sau… ranjeste. Poate lui ii arde de zambete, deocamdata stiind ce afaceri are. DAR s-ar putea, ca in scurt timp (cateva luni) sa-si afiseze zambetu (ca o blonda) pe la „sfinti”!

sava dorin 25 ianuarie 2012 at 23:03

MUGUREL asta e un ticalos ca multi altii din pacate sistemul legislativ la ora actuala nu ne ajuta sa tragem la raspundere pe acesti oameni, am avut deseori neplaceri provocate de institutia pe care dansul o conduce cu entuziasm,,, din pacate ingineriile lor financiare sunt cu „acte in regula” si, e ca si cum ai juca tu contra ta atunci cand doresti sa te impui prin dreptate si adevar…

panseluta 26 ianuarie 2012 at 8:44

Dati-mi voie sa ma indoiesc de faptul ca d.na Romana Tabal a scris acest drept la replica.O cunosc personal si sincer vorbind e mult prea educata si are prea mult bun simt pentru asa ceva.Ii suspectez mai curand pe altii,dar si aceia nu au facut-o deliberat.Cand ,,atotputernicul” se infurie, tremura primaria.Si la drept vorbind,viitorul lui in politica e sublim dar lipseste cu desavarsire.Sper ca USL-ul(recte PSD-ul) sa aiba mai mult discernamant si sa nu-l mai primeasca pe traseistul Sarbu inapoi.Toata viata a fugit dupa ciolan si functie. A mintit si a inselat de cate ori la orizont i se ivea o oportunitate.Si acum adulmeca iar o functie. Rusine …Om de doi bani!!!!!!!

Radulescu 26 ianuarie 2012 at 9:48

Loviti in el degeaba. Invidiosi si gainari. Sunteti gelosi si invidiosi pe un on care nu ceda in fata agresiunii voastre. Ce va supara la omul acesta?, neispravitilor!…

panseluta 26 ianuarie 2012 at 12:44

Limba romana nu-i pentru oricine…Dar pot sa inteleg asta din moment ce esti un admirator al Magarelului. Cine se aseamana se aduna…

Ilie Popa 26 ianuarie 2012 at 9:54

Adevarul ne supara. Omnul asta, Mugurel, prea spune adevarul! Nu-i place minciuna. Asta este, domnilor! Eu unul il detest omul asat ca spune adevarul. Ca la romani nu e asa.

mirarea ? 26 ianuarie 2012 at 10:25

Cei de la psd nu uita asa zisul raport de activitate, prezentat in sala Casei de cultura a sindicatelor din Alba Iulia de catre dl. dr. ing. ec…..etc.(poate si academician de mare cultura stiintifica in curind ), in incercarea de a candida din nou la presedintia judeteana a partidului, impotriva fondatorului acestuia, cu doar cativa ani in urma. Sala a incremenit de la inceput, ascultind doar acuzatii, ameninmtari si invective. Ca atare, impetuosul a fost intrerupt, iar reprezentantului de la centru nu i-a mai ramas decat sa roage pe altcineva sa prezinte un raport, daca exista ceva in acest sens.
Normal ca atunci, ca a fost debarcat de catre cei din sala.
Apoi, a plecat la altii, care probabil au fost mai naivi.
Asa ca nu va mire, asta ii este stilul propriu si neegalat pina acum de vreun alt om politic local.

MI 27 ianuarie 2012 at 20:13

Eu mi-l aduc aminte pe acest „Catavencu” atunci cand l-a chemat pe tata „Ioan Rus” de la Cluj sa il puna cu forta presedinte la PSD, in defavoarea d-lui Filipescu, omul care l-a scos din anonimat si caruia i-a muscat mai apoi mana. Mare „curva” Magarel asta ! Nu are nici mama, nici tata. A calcat peste cadavre sa ajunga sus (vezi debarcarea lui Rus – prefectul si a lui Filipescu – protectorul sau) , dar ulciorul nu merge de multe ori la apa, acum el este cel incoltit din toate partile. Ti se apropie funia de par, Magarele!

vlad 29 ianuarie 2012 at 21:55

habar nu ai ce vorbesti! Filipescu si-a dat demisia, nu a fost chemat nici Rus nici nimeni. Nu-i iau nici apararea lui Sarbu, dar nici nu inteleg dezinformarile astea, demne de alt regim…

Nic 26 ianuarie 2012 at 13:33

Dupa mine ca ambele parti ale conflictului se folosesc de caz ca sa-si toarne smoala-n cap.
N-au trecut la pene e doar smoala deocamdata.

Foarte interesant in ecuatie – dl. Hantulescu – este ca imediat ce Sarbu a tratat-o cu dispret pe femeie ghici cine apare in rolul bunului samaritean: Nicolae Matei.

Matei si Sarbu, doi fosti buni „pretini” si „parteneri” la impartirea bugetul Sebesului. Acu lucrurile s-au stricat intre ei si Matei vrea sa i-o plateasca lui Sarbu (dr.ing.ec). Urat, urat, urat…
N-ai pe cine alege dintre cei doi.

Matei il sustine pe Bogdan Adrian… alta manevra.

Unirea n-ar trebui sa pastreze distanta lasandu-ne pe noi sa judecam ce si cum?

galbeza 26 ianuarie 2012 at 21:45

Gainarel?

Hantulescu 27 ianuarie 2012 at 6:45

Domnule Nic, apreciez luciditatea dvs, capacitatea anailtica si bagajul informational, dar ceea ce dl primar interpreteaza ca un atac personal la adresa sa era un material cu scop umanitar, de sensibilizare opiniei publice, in care, pentru a atrag sustinatori, a trebuit sa creionez circumstantele. Apropo, exista declaratia scrisa a femeii care a fost trmisa la mine, la reactie, sa-i rezolv eu problema sociala. Ceea ce am si facut, cu ce am avut la indemana, gazetareste, ca daca eram primar si manager multimiliardar puteam s-o ajut altfel. Inchei rugandu-va sa mai cititiarticolul o data si sa vedeti ca anul trecut a fost Nicolaie Matei bunul samaritean, dar anul acesta a fost doamna Eidenmuller. Deci, in ciuda unor „mugurei”, inca nu s-a stins solidaritatea si mila crestneasca in Romania…

Aurelian 27 ianuarie 2012 at 8:50

Hai sa-i schimbam Domnule Primar, sa punem cadre „de nadejde”, in locul acestor ziaristii”rau intentionatii”, ziaristii care stiu „sa scrie” si sa aplaude la comanda. Il aveti la dispozitie pe Piticul Atomic, omul se mai si „apleaca” de emotie la cate „un caz social special(sau cel putin declara cat de afectat ii), stie sa faca cercetare pe teren, ca asta vara cat a fost de cald, a umblat cu un termometru prin toata Cetatea Alba-Carolina, ca sa poata acuza , „pe buna dreptate”, pe Hava de „incalzirea globala”. Ieri i-a iesit „pasenta”, cu „apa de ploaie”, maine, sigur ca ii va iesii ce-a „cu batutul apei in piua”, si „taiatul frunzei la cainii”. Stie sa se eschiveze de minune de „treburile de rutina”, nu-i vina lui ca nu a mai putut scoate manifestantii in strada sa strige „jos Dictatorul”, ca Basescu si Boc, au folosit banii publici, si au mituit, sa aduca iarna, iar bolnavii de epilepsie de la Galda de Jos, care si-au facut cu prisotinta „treaba”, la Bucuresti, cu toate ca au fost platiti „regeste”, nu au mai avut acceptul parintilor si a medicilor, sa iasa in strada si sa se „mascheze” in demosnstrantii. Ce vina are Florinel, ca Hava, nu a muscat „momeala”, si nu a inceput sa lucre la marele proiect faraonic „Alba-Iulia, Capitala culturala Europeana 2020”, care urma sa-l ridice pe Piticul Atomic, pe culmile popularitatii, de Gica Contra, si „baga strambe”. Cat de bine a inceput proiectul la nivel de intentie, si cat s-a fortat poetul Buca sa se bage in „sama”, cu maldarul de scrisori de acreditare”, PDL-ul nu s-a lasat convins sa lucre la proiect si basta, basta cu proiectul. Asta-i bun de ziarist la Unirea domnule Primar Mugurel, asta ca-l struneste Eutanasiu cand trebuie, si nu „misca in front”, nu zice nici pas, latra numai la cine „trebuie”, ca un pechinez” bine dresat.

raul 27 ianuarie 2012 at 17:35

Citesc de ceva vreme comentariile cu privire doar la adresa celor care nu sunt de acord cu gandirea portocalie si sper sa te plateasca bine cei care te platesc.
Oricum e un drept al tau , care a fost casticat acum 22 de ani ca fiecare sa-si poate exprima opinii diferite fata de un anumit subiect .

magarel nepasator 28 ianuarie 2012 at 18:40

Daca tot s-a pomenit in articol de Asistenta Sociala,il intreb pe dl.primar daca stie cum isi desfasoara doamnele Fleser si Moga activitatea?Oare in fisa postului scrie ca trebuie sa dea cate o,,raita” prin magazine?Daca au atat de mult timp de ce nu le reduceti programul la 4ore?

ASA NU 29 ianuarie 2012 at 16:14

PRIMARE PUNE OAMENII SA MATURE ZAPADA CACI SE CIRCULA GREU.NUMAI O ZI A FOST ZAPADA SI NICI ATUNCI N-ATI CURATAT-O.CLOCITI MAI PUTIN.

Tudor 31 ianuarie 2012 at 14:37

Cred ca si Mugurel si Bogdanel ttrebuie sa ne lase orasul in pace. S-au balacarit destul unul pe celalalt. Unde e cearta sunt doi. Vina este impartita. Nu este unul mai breaz decat celalalt.
Sebesenii sunt jigniti si ofensati de cei doi scandalagii. Afara cu ei din Primarie !!!

hantulescu 1 februarie 2012 at 18:14

Sprinjanule, vezi ca eu lucrez in presa doar din 1990. Mai documenteaza-te, baiete!