Actualitate

Modificare a legislației rutiere: depășirea unei biciclete se face la o distanță minimă de 1,5 m și noi obligații pentru conducătorii de biciclete

Mădălina Opriș

Publicat

în

Mamutul bicicleta si busola056Vești bune pentru bicicliști. Distanța laterală recomandată la depășirea unei biciclete va fi de minimum 1,5 m, în loc de o „distanță laterală suficientă”, cum era până acum, potrivit unei Hotărâri de Guvern adoptate la finalul săptămânii trecute și care a modificat și completat Regulamentul de aplicare a OUG 195/2002 privind circulația pe drumurile publice. Actul normativ prevede și anumite obligații pentru conducătorii de biciclete.

„De asemenea, actul normativ se referă și la o serie de obligații stabilite de Regulament pentru conducătorii de biciclete și care au fost aduse în acord cu realitățile tehnice/tehnologice actuale. Astfel, de exemplu, echiparea bicicletei trebuie să se facă cu elemente sau dispozitive care să asigure vizibilitatea acesteia în trafic, în special pe timp de noapte, și să nu se limiteze doar la cele de culoare portocalie fixate pe spițele roților; se specifică distanța laterală recomandată la depășirea unei biciclete, de minimum 1,5 m, în loc de o „distanță laterală suficientă”, se arată într-un comunicat de presă emis de executiv.

Bicicliștii nu vor fi obligați să poarte cască de protecție când circulă pe drumurile publice, potrivit unei Hotărâri de Guvern adoptate la finalul săptămânii trecute și care a modificat și completat Regulamentul de aplicare a OUG 195/2002 privind circulația pe drumurile publice. Inițial, în proiectul de hotărâre, există propunerea ca bicicliștii să fie obligați să poarte cască, dar a fost scoasă după discuțiile cu organizațiile de bicicliști. Ministerul Afacerilor Interne confirmă că a scos din textul final al HG-ul  prevederea care obligă bicicliștii să poarte cască.

Ce alte prevederi mai vizează bicicliștii:

– distanța laterală recomandată la depășirea unei bicicleteva fi de minimum 1,5 m, în loc de o „distanța laterală suficientă”, cum era până acum;

– biciclistul nu are voie să transporte o altă persoană, cu excepția situației când vehiculul este construit și/sau echipat special pentru transportul altor persoane;

– biciclistul nu are voie să circule pe partea carosabilă în aceeași direcție de mers, dacă există acostament practicabil.

– biciclistul nu are voie să circule în interiorul localităților în care nu funționează iluminatul public, precum și în afara localităților fără a purta îmbrăcăminte cu elemente fluorescent-reflectorizante, de la lăsarea serii până în zorii zilei sau atunci când vizibilitatea este redusă;

– copilul în vârstă de până la 7 ani poate fi transportat pe bicicletă, de către un adult, numai dacă vehiculul este prevăzut din construcție cu un suport special sau dacă are montat un dispozitiv  omologat.

Sursa: hotnews.ro


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim

Ioana Oprean

Publicat

în

Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim Începând cu data de 1 iulie 2026, valoarea amenzilor rutiere va crește odată cu majorarea punctului-amendă la 216,25 lei, echivalentul a 5% din salariul minim brut pe țară. Noile valori vor afecta toate clasele de […]

Citește mai mult

Actualitate

Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului” Ludovic Orban, președintele Forța Dreptei, a publicat un mesaj critic la adresa președintelui României, Nicușor Dan, vineri, 26 iunie 2026.  ,,Nu. Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului. Încă sper că nu ai ajuns prizonierul lor. Și, […]

Citește mai mult

Actualitate

VIDEO | Europarlamentarul Siegfried Mureșan propus prim-ministru de PNL, USR și UDMR: „E o propunere care se bazează pe experienţa dânsului în ceea ce priveşte gestionarea fondurilor europene”

Ioana Oprean

Publicat

în

Europarlamentarul Siegfried Mureșan propus prim-ministru de PNL, USR și UDMR: „E o propunere care se bazează pe experienţa dânsului în ceea ce priveşte gestionarea fondurilor europene” PNL, USR şi UDMR îl propun pe europarlamentarul PNL Siegfried Mureşan pentru funcţia de prim-ministru al României. „Este o propunere care se bazează pe experienţa dânsului în ceea ce […]

Citește mai mult