Ministrul Finanțelor: România a primit peste 2,7 miliarde de euro, din partea Comisiei Europene, din PNRR
Ministrul Finanțelor: România a primit peste 2,7 miliarde de euro, din partea Comisiei Europene, din PNRR
Marcel Boloș, ministrul Finanțelor, a anunțat faptul că României i-au fost virați din partea Comisiei Europene 2,7 miliarde de euro, aferenți celei de-a doua cereri de plată.
„Alături de prefinanțare și prima tranșă din PNRR, țara noastră a beneficiat până la această oră cumulat de plăți de aproape zece miliarde euro, din cadrul acestui instrument”, a precizat Marcel Boloș, care a adăugat că trebuie să ducem la bun sfârșit reformele asumate și să nu pierdem niciun cent.
De asemenea, a subliniat că nu trebuie să uităm că PNRR este un proiect vast, cu implicații directe și indirecte în aproape toate domeniile, de succesul căruia depind redresarea și dezvoltarea economiei, stabilitatea și sustenabilitatea bugetului, cât și performanțele procesului administrativ.
„Este o reușită importantă. Depunerea acestei cereri a fost rezultatul unui efort consolidat al tuturor ministerelor implicate și a prim-ministrului de la acel moment, domnul Nicolae Ionel Ciucă”, a adăugat ministrul Finanțelor.
În ciuda vocilor sceptice care au anunțat un eșec în ceea ce privește capacitatea României de a primi toți banii din PNRR, România a fost printre primele țări din UE care a reușit să facă diligențele pentru a doua tranșă de bani. Și, așa cum precizează Boloș, este vorba despre un PNRR complex, pentru care România a trimis peste 3.000 de documente.
Ministrul Finanțelor a reușit în doar câteva luni de când este la minister să echilibreze situația în privința deficitului bugetar, așa cum a arătat în intervențiile sale publice.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Actualitate
Alegeri prezidențiale 2025: Bătaie pentru fiecare procent între primii 5 candidați. Sondaj ARA
Alegeri prezidențiale 2025: Bătaie pentru fiecare procent între primii 5 candidați. Sondaj ARA Un sondaj recent realizat de ARA la comanda Antena 3 CNN arată că intrarea în campania electorală se va face cu scoruri apropiate între primii candidați, iar în următoarele 30 de zile se pot produce răsturnări spectaculoase de situație. Dacă Simion „aleargă” […]