Ştirea zilei

„Micul Paradis” natural din Alba Iulia, Parcul Dendrologic şi-a redeschis porţile pentru vizitatori. Care este programul în această perioadă

Ioana Oprean

Publicat

în

Parcul Dendrologic „Dr. Ioan Vlad” de pe strada Valea Popii, s-a redeschis vizitatorilor începând cu data de 15 februarie. Turiştii şi albaiulienii care doresc să se relaxeze în natură pot alege să facă o plimbare prin raiul verde, să se bucure de oaza de linişte a oraşului.

Potrivit regulamentului aprobat de Consiliul Local Alba Iulia, până în data de 31 martie, parcul va fi deschis spre vizitare între orele 9 și 17. După data de 1 aprilie, programul va fi prelungit până la ora 21.

Parcul Dendrologic „Dr. Ion Vlad” din Alba Iulia este o minune peisagistică a Transilvaniei, fiind primul parc de acest fel construit direct în pădure, pe un deal. Rezultatul este un stil peisajer liber care te încântă de le primul pas dincolo de poarta de la intrare. Parcul, în suprafață de 21 de hectare, adăpostește peste 1100 de specii din toate colțurile lumii și un mare număr de păsări, în special insectivore, care și-au găsit adăpost în acest colț de rai.

O excursie de o zi sau două la Alba Iulia nu poate exclude o vizită la parcul dendrologic, aflat la numai câțiva kilometri. Accesul este foarte ușor: din drumul național care duce spre Zlatna, se face stânga înainte de Micești, pe Strada Varese, apoi dreapta pe Strada Nazareth Ilit și apoi din nou stânga, pe Strada Valea Popii, până la parc. În față există o parcare gratuită încăpătoare.

Drumul poate fi parcurs și pe jos în mai puțin de o oră, sau cu bicicleta, urmând aceleași indicații. Indiferent cum ar călători cineva spre ”minunea” din Valea Popii, recompensa este aceeași: 21 de hectare de pădure frumoasă, cu alei de promenadă printre specii rare de plante și cu locuri de odihnă de unde nu îți vine să mai pleci.

În adunarea generală a Filialei județene Alba a Societății Progresul Silvic din 3 august 2001 s-a luat hotărârea înființării unui parc dendrologic la Alba Iulia, care din anul 2003, poartă numele marelui silvicultor român Dr. Ion Vlad, originar din județul Alba.

Obiectivele declarate la momentul înființării sunt reflectate în funcționalitățile sale, respectiv: profesional – științific, educativ – recreativ și estetic – peisager, funcții pe care le îndeplinește eșalonat, odată cu introducerea și regenerarea speciilor lemnoase, putând fi vizitat în grupuri organizate după primii 5 ani și deschis acum publicului.

Pentru îndeplinirea funcțiilor sale, parcul este protejat și amenajat ca rezervație dendrologică în stilul peisager, ceea ce îi sporește importanța estetică și vitalizantă pentru vizitatori.

Parcul dendrologic adoptă stilul peisager liber care valorifică cel mai bine un teren variat și în pantă ca cel din Valea Popii; se bazează pe alei și poteci șerpuite mulând terenul ondulat existent, prelungindu-se astfel traseele de vizitare și obținând mai multe puncte de belvedere decât în cazul unui stil rectangular în care perspectiva trebuie construită artificial.

Salvează

Salvează


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport

Ioana Oprean

Publicat

în

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Prima amendă pentru STP Alba Iulia în timpul grevei: Poliția Locală a sancționat operatorul cu zeci de mii de lei. Care este temeiul legal

Bogdan Ilea

Publicat

în

Prima amendă pentru STP Alba Iulia în timpul grevei: Poliția Locală a sancționat operatorul cu zeci de mii de lei. Care este temeiul legal Poliția Locală din Alba Iulia a aplicat prima amendă operatorului de transport public din municipiu, STP, după ce primarul Gabriel Pleșa a anunțat recent că administrația locală ia în calcul penalizarea […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

UPDATE | O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni”. Situație demnă de „Cartea Recordurilor”

Bogdan Ilea

Publicat

în

O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni”. Situație demnă de „Cartea Recordurilor” Problemele persistă în comuna Almașu Mare, județul Alba. După nu mai puțin de 17 ședințe ale Consiliului Local, consilierii nu au aprobat nici […]

Citește mai mult