Curier Județean

Micii ecologiști de la Grădinița nr. 12 din Alba Iulia, membri în patrula de reciclare – FOTO

Ioana Oprean

Publicat

în

Noile tendinte in educatia tinerei generatii sunt legate de implicarea acesteia in activitati extracurriculare. Necesitatea protejarii mediului ambiant, respectul fata de natura si atitudinea responsabila fata de utilizarea resurselor naturii par a fi elementele de baza ale acestei educatii, promovate de catre copiii Gradinitei nr 12 din Alba Iulia.

Amintim ca, la invitaţia Agenţiei Romane de Reciclare RoRec, Grădiniţa nr 12 s-a înscris în Patrulă de Reciclare – program naţional de educaţie pentru mediu, desfăşurat cu avizul Ministerului Educaţiei Naţionale şi sprijinul inspectoratelor şcolare în grădiniţele, şcolile şi liceele din Bucureşti şi peste alte 34 judeţe.

Ca urmare a acestui proiect, toti cei aprox 300 de prescolari inscrisi in aceasta unitate sunt angrenati in activitati de informare si nu numai, prin care ajuta concetatenii să conştientizeze importanta colectării selective a deşeurilor de echipamente electrice şi electronice (DEEE).

Marti, 19 aprilie 2016 copiii de la doua grupe mari (“Voiniceii” si “Bobocei pufosi”),  insotiti de membrii Patrulei de reciclare, imbracati in tricouri galbene si purtand pe cap sepcute verzi cu insemnele de mici ecologisti, au participat la un mars ecologic, ocazie cu care au impartit pliante oamenilor de pe Bd-ul Victoriei si Transilvaniei.

Actiunea de impartire de pliante a inceput in cursul aceleiasi zile  la Scoala Gimnaziala Mihai Eminescu, cu scopul de a informa pe cei aprox 23 de scolari din cls a II-a C, inv. Breaz Simona, despre proiectul “Patrula de reciclare” in care suntem prinsi si despre actiunea de colectare a deseurilor electrice si electronice din cadrul proiectului.

Astfel, micutii de la Gradinita nr 12 au incercat sa traga un semnal de alarma fata de problemele de mediu.

Mesajele micilor ecologisti de la Gradinita nr 12 au fost:

GRADINITA 12 RECICLEAZA!

RECICLEAZĂ DEEE!( DESEURI ELECTRICE SI ELECTRONICE)

RECICLARE, REFOLOSIRE, RECONDITIONARE!

SALVATI PLANETA ALBASTRA!

OCROTITI PADUREA!

ECONOMISITI APA!

ECONOMISITI ENERGIA ELECTRICA!

PLANTEAZA UN POMISOR!

SI TU POTI FI ECOLOGIST!

Actiunile tematice de mediu vor continua si in lunile care urmeaza la Gradinita nr 12. Vineri vom amenaja pe peretii exteriori ai gradinitei o expozitie de lucrari individuale si colective (picturi, colaje, desene, lucrari practice din material reciclabile), pantru a marca Ziua Pamantului.

Responsabil PR al GPP Step by Step nr 12 Alba Iulia,

Prof.inv.presc. Decean Ioana Delia

[nggallery id=1981]


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Festivalul Cetăților Dacice 2026, la Cricău și Ighiu, în 26-28 iunie. Lupte între daci și romani, gladiatori, ateliere  și concurs de istorie. PROGRAMUL

Ioana Oprean

Publicat

în

Festivalul Cetăților Dacice 2026, la Cricău și Ighiu, în 26-28 iunie. Lupte între daci și romani, gladiatori, ateliere  și concurs de istorie. PROGRAMUL Ultimul weekend al lunii iunie aduce în Alba o nouă întâlnire cu istoria, la cea de-a XVIII-a ediţie a Festivalului Cetăţilor Dacice. Pe parcursul a 3 zile, dacii vor fi sărbătoriți la […]

Citește mai mult

Curier Județean

Bărbat din Alba, urmărit internațional pentru săvârșirea infracțiunii de nerespectarea ordinului de protecție, adus în țară din Germania. Va sta după gratii 1 an și o lună

Bogdan Ilea

Publicat

în

Bărbat din Alba, urmărit internațional pentru săvârșirea infracțiunii de nerespectarea ordinului de protecție, adus în țară din Germania. Va sta după gratii 1 an și o lună Un bărbat de 55 de ani din județul Alba, urmărit internațional pentru săvârșirea infracțiunii de nerespectarea ordinului de protecție a fost adus în țară de oamenii legii.  Individul […]

Citește mai mult

Curier Județean

ITM Alba: Reguli stricte pentru firmele cu angajați care lucrează în aer liber. Ce măsuri sunt obligatorii pe caniculă

Bogdan Ilea

Publicat

în

ITM Alba: Reguli stricte pentru firmele cu angajați care lucrează în aer liber. Ce măsuri sunt obligatorii pe caniculă În perioada de vară, pe teritoriul României se pot manifesta temperaturi extreme. În sensul prevederilor O.U.G. nr. 99/2000, prin temperatură extremă se înțelege temperatura exterioară a aerului care depășește +37°C sau, corelată cu condiții de umiditate […]

Citește mai mult