Metalul Aiud s-a impus şi la juniori E
La fel ca şi la Cupa „Hagi Danone”, Metalul Aiud este cea mai bună echipă din judeţ la competiţia rezervată juniorilor E, în ambele întreceri juvenile formaţia aiudeană câştigând toate meciurile disputate. La juniori E (dedicată fotbaliştilor născuţi în anul 2000 şi mai tineri), Metalul Aiud a realizat 14 victorii din tot atâtea meciuri, clasându-se pe locul întâi, fiind urmată pe podium de FC Unirea Alba Iulia şi CSM Sebeş. De asemenea, au fost acordate şi distincţii individuale: Eduard Crişan (Metalul Aiud) – golgheter, Raul Scheau (Metalul Aiud) – cel mai tehnic jucător, George Puşcău (CS Zlatna) – cel mai bun portar. Formaţiile menţionate şi jucătorii nominalizaţi mai sus au fost premiaţi de către AJF Alba cu mingi, medalii, diplome şi cupe, iar echipele care nu s-au regăsit pe podium au primit diplome şi trofee de participare. Echipa campioană a judeţului Alba va participa la Tg Mureş, la faza zonală organizată de FRF, în perioada 13-15 mai, alături de campioanele judeţelor Sibiu, Mureş, Braşov, Harghita şi Covasna.
Antrenorul Metalului Aiud, Valentin Drăgan a mizat pe următorul lot de jucători: Sergiu Nicolae Dan, Adrian Cazan, Carlos Lazăr Boţan, Peter Kiss, Cătălin Antoniade, Eduard Crişan, Paul Mărginean, Raul Steau, Nicolae Chiroiu, Bogdan Bolog, Victor Sârbu, Andrei Pojar şi Sebastian Bunga (o parte dintre aceştia făcând parte şi din lotul lui Dan Coza, la Cupa „Hagi-Danone”, faza judeţeană). Clasamentul final a fost: 1. Metalul Aiud 56 p (102-23), 2. FC Unirea Alba Iulia 48 (104-36), 3. CSM Sebeş 26 (46-51), 4. Unirea Juniors Alba Iulia 26 (47-59), 5. CS Zlatna 24 (56-62), 6. CSO Cugir 22 (37-57), 7. Rival Alba Iulia 16 (48-72), 8. Viitorul Abrud 0 (22-102). (H.D.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Sport
VIDEO: CSU Alba Iulia l-a prezentat pe antrenorul Alin Minteuan și obiectivele din viitorul sezon! „Vrem să ridicăm ștacheta”, a spus Minteuan
La al treilea an consecutiv petrecut pe a treia scenă fotbalistică, CSU Alba Iulia ridică ștacheta, după ce sezonul precedent a evoluat în play-off. Formația universitară l-a adus antrenor principal pe clujeanul Alin Minteuan, care a fost prezentat astăzi, oficial, în cadrul unei conferințe de presă. Rectorul Daniel Breaz a anunțat obiectivele echipei în următorul […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 49 de minute
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 4 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul