Mesajul primului ministru Victor Ponta de 1 Decembrie
Astăzi, la 95 de ani de la Marea Unire, îmi doresc să avem înţelepciunea celor care, la 1918, au înţeles cât de important este să fim solidari, să fim uniţi într-o singură naţiune.
Chiar dacă, în ultimii ani, spaţiul public a fost adeseori tulburat de dezbinare, de conflicte interne, noi avem datoria să consolidăm ceea ce înaintaşii noştri au început. Avem datoria să lăsăm aceşti ani în spate şi să înaintăm pe un drum al unităţii, ai construcţiei, al unei societăţi demne şi puternice. Ştiu că aceste idealuri animă şi astăzi sufletele românilor de pretutindeni.
Se apropie momentul în care vom sărbători 100 de ani de când România este unită. Anul 2018 va marca acest moment special – iar „România -100 de ani”, se leagă de un alt orizont simbolic – 2019, anul în care România va deţine preşedinţia UE. Privesc cu speranţă spre acest viitor, pentru că avem suficiente motive să fim optimişti. Azi suntem pe drumul corect, avem creştere economică după ani de austeritate, avem mai multă solidaritate şi echitate în interiorul societăţii, începem să avem un prestigiu tot mai mare pe plan extern.
Încă mai sunt multe de făcut, dar sunt convins că putem privi cu mândrie spre viitor, într-o Românie puternică, o Românie ce-şi respectă cetăţenii şi le oferă un nivel de trai mai bun.
Acest an marchează începerea unui amplu proces de reafirmare a poziţiei noastre în lume, un proces prin care România îşi regăseşte punţile de legătură cu Europa, SUA şi cu alţi prieteni istoriei din toate colţurile lumiî. Dezvoltarea relaţiilor economice, politice şi sociale vine din crezul profund că România poate fi o voce puternică în regiune, un factor de stabilitate, un model de creştere şi echilibru.
Mesajul pe care-l transmit tuturor românilor este unul de unitate, într-o zi în care trebuie să fim mândri de trecutul nostru, mândri de ceea ce suntem azi, mândri de ceea ce putem deveni!
La mulţi ani, România!
La mulţi ani tuturor românilor!
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Actualitate
LISTA actualizată | ATENȚIE la apa pe care o beți: 64 de izvoare și fântâni din Alba NU au apă bună de băut
LISTA actualizată | ATENȚIE la apa pe care o beți: 64 de izvoare și fântâni din Alba NU au apă bună de băut Direcția de Sănătate Publică Alba îndeamnă cetățenii să verifice întotdeauna sursa apei înainte de consum. Este important ca, în cazul izvoarelor neconforme, să se evite consumul direct și să se opteze pentru […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 11 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Ştirea zileiacum 5 zile
LIVE VIDEO | La 200 de ani de la nașterea Craiului Munților, Avram Iancu, defilare militară, placă memorială și distincții la Muzeul Memorial ”Avram Iancu” din Incești