MARȚI: Eveniment editorial la Cugir. Lansarea volumului ,,Fermentul expresionist în teatrul blagian” semnat de prof. Luminița Cebotari
Consiliul Județean Alba, Primăria și Consiliul Local Cugir, Biblioteca Județeană ,,Lucian Blaga” Alba și Centrul Cultural Cugir organizează marți, 14 mai 2019, un eveniment editorial ce se înscrie în seria de evenimente dedicate în fiecare an, în luna mai, marelui scriitor și filozof român Lucian Blaga. Evenimentul face parte din proiectul 4.9 Lansări de carte al Bibliotecii Județene ,,Lucian Blaga” Alba și va avea loc la Centrul Cultural Cugir, începând cu orele 18:00.
Cartea Fermentul expresionist în teatrul blagian, care va fi lansată cu acest prilej, o are ca autoare pe prof. Luminița Cebotari și, așa cum afirmă criticul literar Mircea Popa, cartea ,,consemnează nivelul interpretativ ridicat la care a ajuns exegeza blagiană în momentul de față”. Autoarea și cartea vor fi prezentate de prof.univ.dr. Diana Câmpan de la Universitatea ,,1 Decembrie 1918” din Alba Iulia. Vor mai avea intervenții Diane Dobrean, director al Centrului Cultural Cugir, Silvan Stâncel, manager al Bibliotecii Județene ,,Lucian Blaga” Alba și Daniela Floroian care va da citire referințelor critice semnate de criticul literar Zenovie Cârlugea.
Evenimentul va fi deschis de un moment de poezie blagiană susținut de bibliotecara Liudmila Cioflică, și de momente muzicale susținute de Grupul ,,Anotimpuri” coordonat de pr. Adrian Cebotari și de prof. Luminița Cebotari, folkistul Vasile Palfi și de Marina Voina, absolventă a Liceului de Arte ,,Regina Maria” din Alba Iulia și fostă elevă a autoarei.
Luminița Cebotari este licențiată în psihologie școlară, teologie și filologie și este doctor în filologie. Autoarea a fost preocupată de-a lungul timpului de opera dramaturgică scrisă de Lucian Blaga, iar eforturile sale de cercetare în acest domeniu au fost încununate cu numeroase lucrări științifice publicate în reviste de specialitate și cu volumele Expresionismul românesc în teatrul lui Lucian Blaga și Fermentul expresionist în teatrul blagian. Tot studiul operei lui Lucian Blaga i-a adus și importante premii la Festivalul Internațional ,,Lucian Blaga”, festival care are loc anual Sebeș.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
30 iulie 2024: „Despre starea de bine”, în luna iulie la atelierul Biblioterapia al Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba
„Despre starea de bine”, în luna iulie la atelierul Biblioterapia al Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba În luna iulie psihoterapeutul Cosmin Bara împreună cu bibliotecara Luiza Pop vor dezbate în cadrul proiectului Biblioterapia, tema „Despre starea de bine”. Dezbaterea va putea fi urmărită pe pagina de Facebook a instituției la data de 30 iulie 2024, […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 4 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum o zi
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 2 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)