Luptătorul albaiulian Paul Tolas (Revolution Academy), la “Colosseum Tournament 25”
Luptătorul albaiulian Paul Tolas, de la Revolution Academy Alba, va lupta în gala profesionistă “Colosseum Tournament 25” de la Cluj-Napoca cu un sportiv olandez, la categoria de kg 62 kg, adversar fiindu-i Sakvan Arab, evenimentul fiind programat luni, 31 mai.
“Mă simt pregătit să-mi trec în CV o victorie la profesioniști. Am o echipă sănătoasă și profesionistă, alături de antrenori mei Lucian Nicolescu și Moldovan Alin”, a spus competitorul din Cetatea Marii Uniri, supranumit “Uraganul” din Alba Iulia.
Paul Tolas și-a făcut debutul, la vârsta de 18 ani, la profesioniști, în Gala Colosseum Tournament Arad, din luna octombrie a anului trecut. Albaiulianul ce a adoptat nickname-ul “The Hurricane” a luptat la categoria 61 kilograme, cu arădeanul Rubén Onișor. Întâlnirea a avut o poveste aparte, oferta promotorilor venind întrucât adversarul stabilit inițial s-a accidentat. Chiar dacă timpul era extrem de scurt, Paul a acceptat propunerea, cu toate că a fost obligat să forțeze o slăbire rapidă, de 4 kilograme, pentru a ajunge la cântarul oficial, la greutatea de 61 de kilograme.
Luptătorul de kickboxing a avut un parcurs excelent în anul 2019, cu 5 victorii în luptele disputate, fiind remarcat de promotorii galelor profesioniste “Ultimate Fighting Tournament” (UFT) și „Suprime Night Fight” (SNF). Paul reprezintă un competitor ambițios, ce abordează categoria 60 kilograme, iar în octombrie 2019, a fost prezent la Campionatul European WKF de kickboxing de la Baia Mare. La importanta competiție reprezentanții clubului din Cetatea Marii Uniri au cucerit trei medalii continentale de bronz, însă Tolas nu a concurat din pricina unor probleme de sănătate. Astfel, Paul Tolas a avut oportunitatea să își facă debutul la profesioniști, la doi ani după ce a început să practice kickboxingul, fiind îndrumat de antrenorul Alin Moldovan.
În același context, menționăm faptul că karateka de la Revolution Academy Alba Iulia nu au mai participat, din motive obiective, la un important concurs internațional de kaekwondo din Serbia, asta întrucât prezența i-ar fi obligat la o perioadă de carantină de două săptămâni la revenirea în țară.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Sport
FOTO | Trei sportivi de la CS Unirea Alba Iulia, convocați la lotul național de Orientare: Vor reprezenta România la două competiții internaționale de anvergură
Trei sportivi de la CS Unirea Alba Iulia, convocați la lotul național de Orientare: Vor reprezenta România la două competiții internaționale de anvergură Federația Română de Orientare a stabilit componența loturilor naționale care urmează să reprezinte România la două competiții internaționale de anvergură care vor avea loc în perioada imediat următoare. Astfel în perioada 14-20 […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
8 august – Ziua Internaţională a Pisicii. Curiozități despre prietenii blănoși care ne bucură viața de peste 9.000 de ani
-
Opinii - Comentariiacum 24 de ore
11 august 1456, ziua în care Iancu de Hunedoara, voievod al Transilvaniei, se stinge din viață. A fost înmormântat la Alba Iulia, iar pe piatra sa funerară stă înscris ”S-a stins lumina lumii”
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
9 august – Ziua internațională a grădinilor zoologice și a parcurilor
-
Sportacum 5 zile
FOTO: Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia 1-3 (0-1), în Cupa României | Studenții, calificare fără emoții
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
12 august: Ziua Internațională a Tineretului. Ce semnificație are această zi și cum a ajuns să fie celebrată
-
Ştirea zileiacum o zi
Veta Biriș, doamna muzicii populare din Alba, își aniversează ziua de naștere: Celebra interpretă împlinește 75 de ani