Luceafărul Oradea – FC Unirea Alba Iulia 1-0 (0-0), în etapa a 25-a a Ligii a 2-a! Stelu Gherman învins de revelaţia returului şi gafa lui N. Oltean
FC Unirea Alba Iulia pierdut la Sânmartin, în etapa a 25-a a Ligii a 2-a, contra revelaţiei returului, Luceafărul Oradea, scor 0-1 (0-0). Unica reuşită a meciului i-a aparţinut lui F. Neaga (71), reluare cu capul din 5 metri, după o gafă ce i-a aparţinut lui N. Oltean, neatent la o centrare venită din flancul drept, greşeală ce a prăbuşit iremediabil reduta lui Pascal.
Amfitrionii, ce visează chiar la atacarea ultimei poziţii de pe podium, invincibili fiind în 2012 n-au putut fi stopaţi de replica albaiulienilor, învinşi din pricina unei erori majore în defensivă comisă de N. Oltean (71).
„Alb-negrii” n-au stat doar la cutie împotriva formaţiei conduse de Leo Grozavu, partida disputându-se pe contre, cu ocazii la ambele buturi. Prima dată Pascal (10) a parat şutul lui C. Roşu, replica venind de la Samoilă (14) în faţa lui S. Mureşan.
*Iarăşi bare…
Ca şi în jocul anterior cu FC Baia Mare, de pe „Cetate”, albaiulienii şi adversarii au luat la ţinte barele. Astăzi, primul a fost I. Şerban (32) – cu o execuţie de la 17 metri, urmat de experimentatul Bundea peste un minut, cu un şut din afara careului mare. S-a jucat tranşant şi în continuare, iar actul secund a fost început mai bine de vizitatori, cu oportunităţile lui Cl. Oara şi S. Mureşan (51). După ce a greşit capital la deschiderea scorului, N. Oltean a fost înlocuit cu Pecarov, mutare disperată ce încerca să întoarcă soarta unui joc pecetluit însă de neglijenţa jucătorului unirist de bandă dreapta.
*Fără gol extern de 3 întâlniri
FC Unirea Alba Iulia a etalat în Bihor binecunoscutele deficienţe în faza ofensivă, chiar dacă reintrările lui Bucurică şi S. Mureşan au dat tonalitate trupei lui Gherman. În privinţa lotului, tehnicianul unirist l-a lăsat acasă pe V. Florea (ce a devenit deja un caz), al doilea joc consecutiv în care nu a fost inclus în calcule… Gruparea din Cetatea Marii Uniri a adunat 3 partide consecutive externe în care nu a punctat: Timişoara, Arad şi Sânmartin. Victoria din etapa anterioară cu FC Baia Mare reprezintă o excepţie fericită în peisajul ultimelor 8 dispute, când Alba a realizat un unic succes şi o zestre precară de 5 puncte. „Ne-am creat 5-6 posibilităţi de a înscrie, dar n-am ştiu să le exploatăm. Pe o neatenţie, mai precis pe o ezitare am primit un gol ce s-a dovedit decisiv. Pe Oltean l-am schimbat din două motive: atitudinea avută la o fază de atac, la o centrare a lui Bucurică şi eroarea de la reuşita lui Neaga. Băieţii merită felicitări pentru atitudine„, a spus Gherman.
FC Unirea se clasează în continuare pe poziţia a 10-a, cu 31 de puncte (23-22) şi în runda din 12 mai va întâlni pe propriul teren Chindia Târgovişte, fără M. Petrescu şi I. Şerban – suspendaţi.
Luceafărul: Samoilă – Mihuţ, D. Mureşan, Letan, A. Achim – S. Ianc (46, Konyeha), Svarczkopf (67, D. Muntean), Bundea/ cpt, F. Neaga – C. Roşu, Blănaru (58, T. Moldovan). Rezerve B. Miron – Aniţoiu, Codoban, Lupuţ. Antrenor Leo Grozavu.
FC Unirea: Pascal/ cpt – N. Oltean (74, Pecarov), Schuller, I. Şerban, Potopea, Bucurică – Cl. Oara, Negură (88, Bumbac), M. Oprea, M. Petrescu – S. Mureşan. Rezerve Lasc – I. Stan, D. Militaru, Ciofu, I. Grozav. Antrenor Stelian Gherman. *Arbitri D. Micloşină (Reşiţa), G. Bârjac, F. Tuniogy (ambii din Zalău).
Dan HENEGAR
Foto Jurnal Bihorean şi arhivă
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Actualitate
18-19 iulie 2024 | COD GALBEN de FURTUNĂ în Alba și alte județe din țară: Vijelii, grindină, descărcări electrice și averse torențiale
18-19 iulie 2024 | COD GALBEN de FURTUNĂ în Alba și alte județe din țară: Vijelii, grindină, descărcări electrice și averse torențiale ANM A emis joi dimineața o avertizare meteo cod galben de furtună valabil în Alba și alte județe din țară, în intervalul 18 iulie, ora 10 – 19 iulie, ora 02. Citește și: […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 20 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României