LPS Alba Iulia calificată în etapa superioară a campionatului Under 15 la baschet feminin
Victorii pe linie la primul turneu de baschet feminin pentru echipe cu jucătoare sub 15 ani obţinute de Liceul cu Program Sportiv din Alba Iulia. Formaţia LPS a disputat la Reghin turneul I de calificare, la această categorie de vârstă şi a terminat neînvinsă, calificându-se mai departe în competiţia de junioare. La nivelul ţării au fost 6 grupe şi din fiecare au acces în faza superioară primele trei clasate, în grupa B, pe lângă LPS Alba Iulia mai fiind calificate Galactica Cluj şi CSŞ “Al. Ceuşianu” Reghin.
Fetele antrenate de Nicușor Marcu au dispus pe rând de CS ForYou Cluj-Napoca, scor 62-46 (25-16, 10-2, 11-17, 16-11), Galactica Cluj-Napoca, cu scorul de 60-43 (7-17, 24-6, 20-10, 9-10), şi CSŞ Ceuşianu Reghin, scor 55-50 (13-10, 16-12, 6-16, 20-12), şi a terminat pe primul loc în grupa din care a făcut parte.
Lotul condus de Nicuşor Marcu în turneul de la Reghin a fost alcătuit din Bianca Burlacu, Andreea Fleşer, Karina Sulumete, Dorrotya Pap, Alexandra Vodă, Iulia Avrămuţ, Ionela Tetcu, Zsofia Szekely, Alexandra Boţan, Adina Ivaşcu, Cansu Eremsayin şi Cristina Todea. „A fost un turneu bun pentru noi, în care am întâlnit trei formaţii puternice, printre care chiar gazdele de la Reghin şi am terminat neînvinşi. Iniţial ne-am propus calificarea de pe unul din primele trei locuri, dar în urma jocului bun făcut, am reuşit să câştigăm grupa. Aş dori să le felicit pe fete şi să remarc evoluţia întregii echipe. Sper să continuăm pe aceeaşi linie şi la turneele următoare”, a apreciat antrenorul Nicuşor Marcu
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: CSM Unirea Alba Iulia – FC Ittihad Kalba 1-2 (0-2), în meci amical în Slovenia | Golul „alb-negrilor” marcat de Fetița
Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 11 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Ştirea zileiacum 5 zile
LIVE VIDEO | La 200 de ani de la nașterea Craiului Munților, Avram Iancu, defilare militară, placă memorială și distincții la Muzeul Memorial ”Avram Iancu” din Incești