Ştirea zilei

LIVE VIDEO| Centenarul Încoronării la Alba Iulia: Constituirea Gărzii de Onoare a Jandarmeriei Române

FURDUI Alexandru

Publicat

în

LIVE VIDEO| Centenarul Încoronării la Alba Iulia: Constituirea Gărzii de Onoare a Jandarmeriei Române

Alba Iulia este în aceste zile gazda evenimentelor organizate cu prilejul împlinirii a 100 de ani de la încoronarea Regelui Ferdinand I și a Reginei Maria ca suverani ai tuturor românilor.

La această ora are loc la Sala Unirii, Constituirea Gărzii de Onoare a Jandarmeriei Române, care va escorta familia regală de la gara Alba Iulia la Catedrala Încoronării.

Prin dispoziția Regelui Carol II, Marele Stat Major a dat ordinul 1967/20 iunie 1930, prin care s-a înființat ordinul prin care se înființează Compania de Gardă a Palatului. Aceasta se produce prin detașarea la această nouă unitate a Companiei 1 din Regimentul de Jandarmi Pedeștri. Comanda noii unităși a fost încredințată unui căpitan din Batalionul 1 Vânători de Munte, care asigura garda la Palatul Peleș din Sinaia.

Citește și: 13-16 octombrie 2022: Centenarul Încoronării, la Alba Iulia. Foc de artificii de zi, paradă cu torțe, concerte și primirea Familiei Regale. PROGRAM

În anul 1931 compania a devenit independentă, sub denumirea de Garda Palatului, atașată administrativ Regimentului de Escortă Regală.

Prin I.D.R. 3097/4 septembrie 1935 Garda Palatului s-a mărit la 4 companii ( 758 oameni ), primind denumirea Batalionul de Gardă a Palatului.

Până în 1936 recrutarea și instrucția se făcea prin unitățile de Jandarmi și Grăniceri apoi a devenit autonom și din acest punct de vedere. Recrutații trebuiau să fie țărani și erau admiși și apartenenții minorității etnice germane, iar cadrele erau alese din fruntașii promoțiilor de ofițeri și subofițeri.

În anul 1940, după abdicarea Regelui Carol II, un detașament al Batalionului de Gardă a Palatului l-a escortat până la ieșirea din țară, având numeroase focuri cu grupări legionare care au atacat trenul regal.

La 15 august 1941 denumirea unității s-a schimbat în Batalionul de Gardă Regală. La 30 decembrie 1947, odata cu exilarea regelui Mihai I de către ocupantul sovietic, Batalionul de Gardă Regală a fost desființat.

Uniforma Gărzii Palatului Regal, în perioada interbelică, era compusă din: coif de oțel nichelat, cu țui, cu cifrul auriu al Regelui Carol II, din 1941 cel al Regelui Carol I, tunică albastră, pantaloni gri, cizme negre, curelărie și mânuși albe, petlițe albe, epoleții ofițerilor de culoare albă și eghileții albi, spicați cu albastru în proporție de 1/5. Pentru anumite ceremonii, în anii ’30, se utiliza uniforma de halebardier, cu vestă albă și cifrul regal pe piept.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

27 iunie – 1 iulie 2026 | COD ROȘU de caniculă timp de 3 zile în Alba și alte județe: De când devine vremea insuportabilă

Ioana Oprean

Publicat

în

COD ROȘU de caniculă timp de 3 zile în Alba și alte județe: De când devine vremea insuportabilă Alba și alte județe din România vor fi timp de 3 zile sub incidența unor atenționări meteo Cod Roșu de caniculă. Prima astfel de atenționare va intra în vigoare duminică, 28 iunie 2026, la ora 10.00. Cele […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | Parada Rozelor între Aiud și Ciumbrud, debut spectaculos și înmiresmat al celui mai parfumat eveniment din România, Sărbătoarea Rozelor 2026

Ioana Oprean

Publicat

în

Parada Rozelor între Aiud și Ciumbrud, debut spectaculos și înmiresmat al celui mai parfumat eveniment din România, Sărbătoarea Rozelor 2026 Sărbătoarea Rozelor 2026 a debutat, sâmbătă, 27 iunie 2026, cu o spectaculoasă și înmiresmată Paradă a Rozelor între Aiud și Ciumbrud. La Parada Rozelor, pe traseul Colegiul Național „Bethlen Gabor” Aiud – Ciumbrud, participă Fanfara […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 57 de ani, din Galați, dat DISPĂRUT: A plecat la plimbare și nu a mai revenit

Ioana Oprean

Publicat

în

FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 57 de ani, din Galați, dat DISPĂRUT: A plecat la plimbare și nu a mai revenit Polițiștii din Alba caută un bărbat care a dispărut din localitatea Galați, județul Alba. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune […]

Citește mai mult