PSD Alba - Alegeri Locale 2024

LIVE-SCOR: AFC Odorheiu Secuiesc – Metalurgistul Cugir 2-0 (1-0) | „Roș-albaștrii”, în picaj: a doua înfrângere la rând!

AUR - Alegeri Locale 2024

Metalurgistul Cugir nu se regăsește, gruparea de sub Drăgana pierzând al doilea joc la rând, fără a marca! Eșec 0-2 (0-1) cu AFC Odorheiu Secuiesc pentru echipa condusă de Lucian Itu, amfitrionii trecându-și în cont primul succes stagional.

„Roș-albaștrii” au terminat al treilea joc la rând în inferioritate numerică, un record negativ, și rămân în partea inferioară a ierarhiei Seriei a 5-a, cu un singură victorie realizată în primele șase etape! Etapa viitoare, cugirenii joacă pe teren propriu cu Sănătatea Cluj, performera „16”-imilor de finală ale Cupei României!

*1-0, min. 39: H. CRIȘAN a deschis scorul cu un șut din interiorul careului, pe sub portar, anterior gazdele mai având o bară

*2-0, MIN. 86: GYORGYDEAK a majorat avantajul cu o lovitură de cap!

În minutul 62, ocazie mare de egalare, P. Păcurar a reluat cu capul pe lângă, la centrarea lui Șaucă.

*Oaspeții au rămas în 10 oameni!

În minutul 63, Metalurgistul Cugir a rămas în inferioritate numerică, fiind eliminat B. Coroian (intrat la pauză), a treia etapă la rând în care „roș-albaștrii” primesc cartonaș roșu. Rămași în 10 oameni, oaspeții au dominat finalul, iar P. Păcurar (83) putea egala, însă a reluat cu capul alături, la pasa lui I. Grozav. În minutul 89, eliminare și în tabăra gazdelor, Solymosy fiind trimis la vestiare pentru cumul de avertismente!

În distribuția oaspeților, cu 5 modificări comparativ cu runda trecută (R. Anton, Șt. Radu, I. Grozav, P. Păcurar și Davidaș) au rămas rezerve portarul Gorea, debutând R. Anton, și atacantul Coltor, iar la gazde evoluează fostul echipier al Cugirului, Sandu Iovu

Echipe:

AFC Odorheiu: Somogyi – Marucza, H. Crișan, S. Bucur, Berkeczi, Izmană, R. Jakab, K. Pap, Taciuc, I. Dinu, Iovu; rezerve Bencze, Solymosy, Vekas, Stancuțu, Gyorgydeak, L. Janko, Tanko. Antrenor Norbert Demeny.

Metalurgistul: R. Anton – Bold (57, Lang), Dohotariu, Șt. Radu (46, B. Coroian), M. Neagu (80, Șuteu) – Șaucă, I. Grozav, D. Casian, Dicu – P. Păcurar, Davidaș (61, Coltor); rezerve Gorea, L. Contra, Baratky. Antrenor Lucian Itu.

CSM Unirea Alba Iulia, calificată în finala Campionatului Under 19!!! Performanță remarcabilă a „alb-negrilor”! Performanță extraordinară a juniorilor de la CSM Unirea Alba Iulia, echipa din Cetatea Marii Uniri calificându-se în finala Campionatului Under 19! Ultimul act se va desfășura marți, 28 mai, la Buftea (sau Mogoșoaia), adversar fiind Dinamo, care a eliminat, tot după […]