Liga 4, etapa a 29-a: Viitorul Sântimbru și-a adjudecat locul secund! Liderul CIL Blaj, un nou „set”, Energia Săsciori, eșec prin autogolul antrenorului, remiză la Unirea

Liga 4, etapa a 29-a: Viitorul Sântimbru și-a adjudecat locul secund! Liderul CIL Blaj, un nou „set”, Energia Săsciori, eșec prin autogolul antrenorului. Remiză în duelul orgoliilor la Unirea. Voința Stremț a urcat pe locul 4, iar Limbenii Limba s-a salvat de la retrogradare după succesul cu Fortuna Lunca Mureșului.

*Adu Academy Șona – CIL Blaj 3-6 (3-5)

Liderul, o nouă victorie cu un set de tenis, într-un meci spectaculos (2-0, 2-3, 3-3) până la pauză. Duble Frățilă (gazde), Șușu și Tomuța (oaspeți);

*CS Zlatna – Hidro Mecanica Șugag 4-1 (2-0)

A. Cîmpean (CS Zlatna) a ratat un penalty în minutul 74. Victorie prețioasă pentru zlătneni, care au urcat pe locul 14;

*Inter Unirea – CS Ocna Mureș 2-2 (2-2)

Confruntarea orgoliilor s-a încheiat nedecis, după ce gazdele au avut 1-0, iar oaspeții au condus cu 2-1, într-un prim act antrenant. A. Gherman (Inter) a irosit o lovitură de pedeapsă (67, șut în transversală). Dublă Brie (gazde)

*Viitorul Vama Seacă – Spicul Daia Română 2-3 (0-2)

Dăienii continuă parcursul de apreciat, cu al 6-lea joc câștigat din ultimele 7 și sunt pe poziția a patra în ierarhia returului;

*Energia Săsciori – CSM 2 Unirea Alba Iulia 0-1 (0-1)

În minutul 90+5, Bănățan (Energia) a fost eliminat, gazdele, la primul eșec intern din retur, invocând faptul că centralul D. Iviniș (Alba Iulia) le-a refuzat un penalty (Manolache, în minutul 63). „Alb-negrii” s-au impus, după 7 eșecuri la rând, prin autogolul… antrenorului gazdelor Ionuț Neag;

*Performanța Ighiu – Viitorul Sântimbru 1-3 (1-3)

Primul eșec pe teren propriu din retur pentru elevii lui Ciprian Selagea, ce veneau după 3 jocuri adjudecate. Trupa din Galtiu și-a securizat locul secund, dublă Crăciun;

*FC Lopadea Nouă – Voința Stremț 0-4 (0-1)

Stremțenii au urcat pe poziția a 4-a, depășind cu un gol Energia Săsciori, ce are același punctaj. Duble M. Cristea și A. Breaz;

*Limbenii Limba – Fortuna Lunca Mureșului 4-1 (1-0)

Trei puncte prețioase pentru gazde, care astfel s-au salvat de la retrogradare, ajungând la 5 puncte de poziția a 14-a. Vizitatorii sunt al 4-lea insucces consecutiv, cele două formații făcând schimb de locuri. Fortuna a ratat un penalty în minutul 90, prin Turzai.

Rezultat remarcabil: Mihaela Blaga (AC „Mica Romă” Blaj/ CSU Alba Iulia), în premieră campioană națională la senioare, cu PB!

Rezultat excelent: Mihaela Blaga (AC „Mica Romă” Blaj/ CSU Alba Iulia), în premieră campioană națională la senioare, cu PB! Rezultat excelent reușit de Mihaela Blaga, atleta din Blaj legitimată la AC „Mica Romă” Blaj și CSU Alba Iulia devenind în premieră campioană națională la senioare, cu PB (personal best) în proba de 3000 de metri […]