Liga 4: CIL Blaj, campioană, Viitorul Sântimbru și CS Ocna Mureș – pe podium | Voința Stremț a prins, dramatic, locul 4, au retrogradat Viitorul Vama Seacă și FC Lopadea Nouă

Ultima etapă din Liga 4: CIL Blaj, campioană, Viitorul Sântimbru și CS Ocna Mureș – pe podium. Dănuț Greapcă (Energia) este golgheterul sezonului, cu 38 de reușite

Voința Stremț a prins, dramatic, locul 4, au retrogradat Viitorul Vama Seacă și FC Lopadea Nouă. CS Zlatna, depinde de… CIL Blaj

*CIL Blaj – Limbenii Limba 6-1 (3-1)

Campioana a încheiat cu o victorie clară, triplă Șușu, un nou „set”, stagiunea în care a dominat copios fotbalul amator din Alba, având 28 de meciuri adjudecate, două remize și niciun eșec. La primul sezon ca antrenor principal, Daniel Tătar a reușit o performanță extraordinară, nemaiîntâlnită în ultimul deceniu, terminând fără eșec un sezon. Precedenta situație de acest gen s-a înregistrat în urmă cu 11 ani, în 2013, cu CSO Cugir!!! Echipa din „Mica Romă” are cel mai bun golaveraj, unul impresionat, 138-26, un avans de peste 20 de puncte, pregătindu-se de barajul de promovare cu reprezentanta județului Brașov, în 16 și 23 iunie;

*CS Ocna Mureș – Energia Săsciori 1-3 (1-1)

Revelația returului a încheiat stagiunea cu un succes, necesar pentru a conta în ecuația pentru locul 4, dublă Mian. Energia a fost surpriza părții a doua a campionatului, când a pierdut doar 11 puncte, asta după ce a început primăvara de pe locul 10.;

*CSM Unirea Alba Iulia 2 – Adu Academy Șona 2-2 (0-1)

Singura remiză a etapei a însemnat o dispută spectaculoasă, cu răsturnări de situație (0-1, 2-1, și egalitate în prelungiri);

*Viitorul Sântimbru – Viitorul Vama Seacă 7-0 (4-0)

Scorul rundei realizat de formația din Galtiu, duble Cr. Ivașcu și Brânză, Adrian Bicheși terminând meciul cu 6 juniori în teren;

*Fortuna Lunca Mureșului – FC Lopadea Nouă 3-0 (la „masa verde”), meci întrerupt în minutul 43, la scorul de 0-0. Oaspeții au părăsit terenul cu două minute înaintea pauzei, nemulțumiți că s-a acordat o lovitură de pedeapsă în favoarea oponenților. La respectiva fază, a primit cartonaș roșu N. Zsigmond (oaspeți, care ulterior a avut un conflict cu oamenii de ordine), fiind eliminat și antrenorul secund al „lanternei roșii”, Attila Szabo. Fortuna câștigă astfel, după 4 insuccese la rând;

*Hidro Mecanica Șugag – Inter Unirea 3-2 (2-1)

Duel între semifinalistele Cupei României, faza județeană, rezultând un meci antrenant, în care de la 0-1 s-a ajuns la 3-1, pentru vizitatori, dublă Brie.

Câștigând disputa vecinelor din ierarhie, Hidro Mecanica a urcat pe poziția a 6-a, la egalitate de puncte cu Performanța Ighiu, dar cu rezultat directe favorabile (4-2, 0-1);

*Voința Stremț – Performanța Ighiu 3-2 (1-1)

O nebunie de meci în care s-a tranșat soarta locului 4, adjudecat de stremțeni (rezultate directe favorabile cu Energia Săsciori (0-2 și 5-1). Ighienii au reușit să egaleze în două rânduri (ultima dată în minutul 90), dar au pierdut în prelungiri, din penalty (Goangă, 90+4), și au suferit o nouă decepție. După eliminarea din semifinalele Cupei României, la loviturile de departajare (la Unirea), Performanța a coborât pe locul 7, deși avea șanse să termine mai sus;

*Spicul Daia Română – CS Zlatna 4-0 (1-0)

La ultima reprezentație internă, dăienii au reușit un succes concludent, dublă T. Stanciu, continuând parcursul de apreciat, cu al 7-lea joc câștigat din ultimele 8, serie cu care sunt pe poziția a patra în ierarhia returului;.

*CIL Blaj, campioana din Liga 4 va disputa un baraj de promovare în Liga 3, în 16 și 23 iunie, primul meci pe teren propriu, cu reprezentanta județului Brașov

*Viitorul Sântimbru (al doilea an la rând pe locul secund) și CS Ocna Mureș au terminat pe podium

*Industria Galda de Jos a retrogradat din eșalonul terț

*Din Liga 4 au retrogradat ultimele două clasate, Viitorul Vama Seacă și FC Lopadea Nouă

*Dacă CIL Blaj nu va promovova, va retrograda în Liga 5 și CS Zlatna, ocupanta poziției a 14-a.

Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]