La grădiniţa ”Voinicel” din Cugir a luat startul: Modulul educaţional ”Şotron Doi”
La Grădiniţa „VOINICEL” Cugir, unitate subordonată Școlii Gimnaziale ,,Singidava’’, a demarat începând de joi, 26 martie a.c, activitatea ,,Modulul educaţional Șotron Doi’’, un proiect educațional adresat atât copiilor cât și părinților.
Potrivit conducerii unităţii şcolare, demersul se referă la copii de 2,3,4 ani care nu au frecventat grădinița și urmează să-și înceapă activitatea în anul școlar 2015-2016.
Scopul acestui proiect este acela de adaptarea treptată a copiilor la noile provocări care îi așteaptă, importanta acestei etape fiind atât de natura psihologica pentru copii, facilitând o adaptare treptată cu noul mediu, precum si de natură administrativa pentru părinte care va realiza înscrierea copilului la grădiniță.
Copiii vor explora sala de grupă in ritm propriu, ghidați de profesori si de părinți astfel încât primele experiențe de învățare sa fie pozitive si sa creeze premise favorabile pentru etapele următoare.
Săptămânal, copiii participă la sesiunile de maximum două ore alături de alți copii din grupul Șotron Doi, iar părintele participă la activitate pentru a facilita adaptarea treptata a acestora.
Copiii vor explora in mod structurat sala de grupă si grădinița astfel încât experiențele de învățare sa devină din ce in ce mai complexe.
Gustarea, rechizitele şi materiale pentru igienă vor fi oferite de
Asociaţia Ovidiu.ro, prin Programul ”Fiecare copil în grădiniţă”-
,,Experienţa noastră ne –a dovedit că, de la un an la altul, copiii se integrează tot mai greu in colectivitate, despărţirea de părinţi fiind foarte dureroasă. Prin aplicarea acestui program ne dorim să facilităm o bună şi uşoară adaptare a copiilor mici, astfel încât primul start al copiilor spre grădiniţă să fie o experienţă unică, însoţită de trăiri pozitive. Sperăm să fie cât mai mulţi copiii şi părinţii care să ne treacă pragul şi să fie beneficiarii acestui program foarte util. Noi îi așteptăm cu drag!,, ne-a declarat doamna prof. educator Lucia Durduc.
(C.P.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
VIDEO | Diana Șoșoacă dată afară din plenul Parlamentului European: A întrerupt de 3 ori ședința
VIDEO | Diana Șoșoacă dată afară din plenul Parlamentului European: A întrerupt de 3 ori ședința Eurodeputata Diana Iovanovici-Şoşoacă a fost evacuată joi, 18 iulie 2024, din sala de plen a Parlamentului European, după ce a întrerupt ședința de 3 ori. Citește și: Răsturnare spectaculoasă de situație la alegerile europarlamentare 2024: Partidul lui Șoșoacă, aproape […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 18 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață