La Alba Iulia s-a lansat „Căderea comuniştilor”
Marţi, 16 noiembrie 2010, la Biblioteca Judeţeană „Lucian Blaga” din Alba Iulia a avut loc lansarea volumului-document „Căderea comuniştilor”, avându-l ca autor pe prof.univ. Vasile Şoimaru, din Chişinău. La eveniment au fost prezenţi prieteni şi apropiaţi ai inimosului basarabean (mai cu seamă întreaga redacţie a revistei „Dacoromania”, în frunte cu poetul Ion Mărgineanu şi ec. Ioan Străjan), cărora li s-a alăturat confratele său albaiulian în ale artei fotografice, Gelu Bogdan, precum şi un mare număr de elevi şi studenţi basarabeni ce îşi urmează cursurile la Alba Iulia. S-au spus, desigur, cuvinte elogioase la adresa fratelui nostru basarabean, dar spaţiul nu-mi permite să le redau, aşa că voi proceda la redarea unui portret al autorului, aşa cum a fost el schiţat într-o publicaţie românească de mare tiraj: „Într-o lume tot mai insensibilă la chemările şi zvâcnirile sufletului, este greu de imaginat un pelerin modern, care timp de 7 ani fuge de acasă (cu permisiune), face peste 100.000 de kilometri, vizitează toate ţările din vecinătatea României, se avântă pe întinderile nesfârşite ale Rusiei şi Ucrainei (…) apoi spre Balcani, trecând dintr-o ţară în alta, din Bucovina până în Albania, în Pocuţia, Galiţia, Polonia carpatină şi izvoarele Nistrului, „mitraliind” totul cu aparatul său de fotografiat (…) realizând de fapt o călătorie documentară şi iniţiatică totodată, pe urmele sufletului românesc”, iar rodul acestei strădanii titanice l-a strâns într-un album fotografic intitulat „Românii din jurul României, în imagini”. Un album colosal, în posesia căruia mă aflu şi eu, şi care mi-a deschis ochii (mai mult decât ar fi putut-o face toate cărţile bine documentate, de istorie) asupra întinderii acestui neam românesc dincolo de graniţele actuale, prin comunităţi care-şi păstrează cu îndărătnicie tradiţiile, obiceiurile, portul şi limba…
Culmea este că acest om extraordinar, între două călătorii (făcute adesea cu bani de împrumut şi cu propria maşină) reuşeşte să scrie şi acest volum-document, ce se intitulează (cu speranţă şi ca îndemn, totodată) „Căderea comuniştilor”, aşteptată din tot sufletul de românii basarabeni şi de toţi cei ce simt româneşte. Despre volum (care va fi lansat chiar astăzi şi la Bucureşti) vorbeşte de la sine dedicaţia autorului: „Dedic această carte memoriei părinţilor mei, care au fost lipsiţi de averea agonisită până la ocupaţia kominternistă, dar care n-au apucat să se bucure de căderea comuniştilor”. Doamne, ajută-le! (I.H.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă” Și animalele suferă cumplit în perioada de caniculă și nu sunt afectate de temperatuirle sufocante de afară, nu doar oamenii. Pe Bulevardul Transilvaniei din Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o oră
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum o zi
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari