Învăţătorul şi preotul – stâlpii culturii româneşti
Ioan Bizău, din Blaj, ne-a transmis o scrisoare adresată şi ÎPS Vasile, episcop greco-catolic, în care vorbeşte despre sârguinţa unui grup de călugăriţe greco-catolice din Odorheiul Secuiesc, care a dat o lecţie preoţimii noastre şi întregii noastre intelectualităţi. „În condiţii materiale nu tocmai îmbelşugate, au asigurat traiul zilnic pentru o casă de copii orfani şi, făcând uz de dragostea maternă şi de gingăşia feminină, au încurajat la învăţătură copiii ce-i aveau în grijă, astfel că toţi cei 13 absolvenţi de liceu au promovat examenul de bacalaureat. Nu pot să cred altfel decât că au învăţat cu elevii împreună, pentru a le sădi dragostea de învăţătură”, scrie Ioan Bizău. În opinia sa, preotul şi învăţătorul din fiecare sat trebuie să fie pilonii culturii şi învăţăturii noastre. Ei ar trebui să-i educe pe copii şi tineri în spiritul moralei creştine şi al dragostei pentru mediu, pentru plantarea de puieţi de nuc, cireş şi păr, dar nu aduşi „cine ştie de pe unde”, considerând că s-ar putea rezolva atât problemele ecologice, cât şi cele economice, prin valorificarea lemnului.
„Pe Înalt Preasfinţia voastră v-aş ruga să colaboraţi cu Primăria Blaj şi să faceţi ca la capela din grădina şcolii accesul să se facă direct din stradă, fără a traversa curtea şcolii, printre elevi, cu convoiul de înmormântare. Capela a fost construită numai pentru educaţia religioasă a elevilor, dar vremurile vitrege ne-au adus în situaţia de azi. Dacă veţi binevoi să vă gândiţi la construcţia unei biserici pentru credincioşii din cartier şi să redaţi capela elevilor, subsemnatul donez pensia mea pe trei luni în acest scop”, mai scrie Ioan Bizău. (R.G.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
O nouă conferință națională „Profesorul Ion D. Lăzărescu”, în octombrie 2024: Cadre inginerești din întreaga țară se reunesc la Cugir
O nouă conferință națională „Profesorul Ion D. Lăzărescu”, în octombrie 2024: Cadre inginerești din întreaga țară se reunesc la Cugir Asociația Generală a Inginerilor din România – Sucursala Alba, pregătește o nouă conferință națională „Profesorul Ion D. Lăzărescu”, la Cugir Asociația Generală a Inginerilor din România (AGIR) – sucursala Alba (cu sediul la Cugir) a […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
-
Opinii - Comentariiacum o oră
Tradiţia fascinantă a Târgului de fete de pe Muntele Găina. Cum erau vândute fetele de măritat în secolul XIX în comunităţile din Munţii Apuseni