În Sala Universităţii „1 Decembrie 1918”, turneu final la Under 18 baschet feminin | Astăzi, LPS Alba Iulia debutează împotriva campioanei CSŞ Alexandria
Începând de astăzi, în Sala Universităţii „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia se dispută turneul final al campionatului naţional Under 18 la baschet feminin, competiţie la care participă 6 formaţii, printre care şi LPS Alba Iulia.
Echipa gazdă, LPS Alba Iulia va debuta în această seară, de la ora 18.00, împotrica campioanei en-titre, CSŞ Alexandria. Tot azi mai sunt prevăzute întâlnirile CSŞ CSM Târgovişte – KSE CSŞ Gheorghieni (ora 14.00) şi CS Universitar Braşov – ACS Napoca Baschet Cluj (ora 16.00). „Obiectivul l-am atins prin această accedere în turneul final, pe care avem onoarea să-l găzduim în Cetatea Marii Uniri. Elevele mele sunt mai mici cu un an ca şi vârstă comparativ cu adversarele, dar şi aşa ne propunem să avem evoluţii cât mai bune, încercând chiar să cucerim o medalie”, a declarat antrenorul Nicuşor Marcu.
LPS Alba Iulia va mai întâlni, în ordine pe KSE CSŞ Gheorghieni (mâine, ora 18.00), ACS Napoca Baschet Cluj (vineri, 6 mai, ora 18.00), CS Universitar Braşov (sâmbătă, 7 mai, ora 18.00) şi în ultimul joc, pe CSŞ CSM Târgovişte (duminică, 8 mai, ora 13.00), turneul final disputându-se după principiul „fiecare cu fiecare”.
Nicuşor Marcu se bazează pe următorul efectiv: Ana-Maria Dărămuş, Ramona Braşovean, Ioana Olariu, Alexandra Bobar, Adina Ivaşcu, Patricia Stoica, Andreea Fleşer, Bianca Burlacu (cpt), Karina Şulumete, Alexandra Boţan, Ionela Ţetcu, Diana Ignat. Este vorba despre o generaţie talentată care se mândreşte prin faptul că a reuşit şi calificarea în faza pe ţară a ONSS, majoritatea echipierelor făcând parte şi din lotul echipei din eşalonul secund CSU 2 Alba Iulia, clasată pe locul al treilea în întrecerea de la Târgovişte.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: CSM Unirea Alba Iulia – FC Ittihad Kalba 1-2 (0-2), în meci amical în Slovenia | Golul „alb-negrilor” marcat de Fetița
Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari