Impozitele și taxele blăjenilor pe 2018, supuse dezbaterii publice în 14 decembrie, la primărie. Rămân la nivelul celor din 2017
Primăria Municipiului Blaj organizează, în data de 14 decembrie 2017, dezbaterea publică a proiectului de hotărâre privind aprobarea impozitelor şi taxelor locale pentru anul 2018. Dezbaterea publică va avea loc în Sala Mare a Primăriei Blaj, de la ora 13.00.
Pentru anul 2018, la Blaj, conform proiectului supus dezbaterii publice, impozitele şi taxele locale vor rămâne la nivelul celor din 2017. Până pe 13 decembrie, cetăţenii şi agenţii economici pot transmite, în scris, propuneri, sugestii şi opinii legate de impozitele şi taxele locale pentru anul viitor.
Proiectul de hotărâre privind aprobarea impozitelor şi taxelor locale pentru anul 2018 şi documentaţia de bază pot fi consultate pe site-ul Primăriei Municipiului Blaj, la adresa www.primariablaj.ro, secţiunea Dezbatere publică şi la sediul Primariei Municipiulul Blaj, str. Piaţa 1848. nr.16.
Potrivit art.7 alin(2) din legea 52/2003 „Anunţul referitor la elaborarea unui proiect de act normativ va fi adus la cunoştiinţa publicului, în condiţiile alin. (1), cu cel puţin 30 de zile lucrătoare înainte de supunerea spre avizare de către autorităţile publice.”În conformitate cu prevederile art.7 alin.(4) din legea 52/2003, începând cu data de 01.11.2017 şi până la data de 13.12.2017 se pot trimite în scris propuneri, sugestii, opinii cu valoare de recomandare privind proiectul de hotărâre supus dezbaterii publice.
Propunerile, sugestiile şi opiniile privind proiectul de hotărâre se vor transmite:
– prin scrisori transmise prin poştă la adresa Primăriei Municipiului Blaj, str. Piaţa 1848, nr.16;
– prin email, la adresa [email protected].
Persoanele sau organizaţiile interesate care transmit în scris propuneri, sugestii, opinii cu privire la proiectul de hotărâre supus dezbaterii publice vor specifica articolul sau articolele din proiectul de hotărâre, menţionând data trimiterii şi datele de contact ale expeditorului.
Opiniile tuturor factorilor interesaţi de acest proiect vor fi prelucrate pentru a definitiva o formă finală a proiectului ce va fi înaintat Consiliului Local Blaj. Persoana responsabilă cu primirea propunerilor, sugestiilor şi opiniilor formulate şi transmise în scris, cu privire la proiectul de hotărâre supus dezbaterii publice: Ghinescu Cristina – Director Direcţia Buget Finanţe.
Vezi PROIECTUL de hotărâre AICI.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Noua măsură pentru combaterea corupției: Un pas important spre aderarea la OCDE
Noua măsură pentru combaterea corupției: Un pas important spre aderarea la OCDE Guvernul a adoptat astăzi, 18 iulie 2024, proiectul Ministerului Justiției, care introduce o nouă infracțiune de corupție: mituirea funcționarilor publici străini. Această măsură aliniează legislația națională la prevederile Convenției OCDE Anti-mită și reprezintă un instrument esențial în combaterea faptelor de corupție împotriva funcționarilor […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 23 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 11 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României