Grădiniţa nr. 12 Alba Iulia: „Festivalul toamnei”, prilej de bucurie pentru copii
Ca în fiecare an, la Grădiniţa nr. 12 Aba Iulia, sosirea a fost marcată prin organizarea unui festival dedicat acestui anotimp, la care au participat toţi preşcolarii unităţii conduse de prof. Veronica Suciu, alături de părinţii care au dorit să se antreneze în cele mai diverse şi plăcute jocuri dedicate toamnei.
Devenit deja o tradiţie, festivalul a transformat Grădiniţa nr. 12 într-o adevărată oază de bogăţie: fructe şi legume specifice anotimpului recoltei iar cei mici au purtat costume simbolice. Preşcolarii celor 11 grupe, îndrumaţi de educatoare, au recitat şi au cântat cele mai frumoase poezii şi cântece dedicate toamnei şi au participat alături de părinţi la activităţi distractive cu probe de isteţime, îndemânare şi hărnicie precum: *Fructele şi legumele se-ntrec în pictură!( concurs pe echipe), Ghiceşte ce-ai gustat!, Ghiceşte ce-ai pipăit!, Hora fructelor şi legumelor (Grupa Voiniceii); *Culegătorii harnici, Ghicitori în limba engleză, Bucătarii pricepuţi, Murăturile gospodinelor (Grupa Albiniţe); *Jocuri cu baloane, Mărul buclucaş, La cules de nuci, La cules de cartofi (Grupa Prichindei); *Mărul pe cap, Plimbă nuca, Culegem castane, “Parada fructelor şi legumelor” (Grupa Licurici); Cel mai frumos coş- concurs de pictură cu părinţi şi copii, Prinde boaba de strugure, Transportă coşul cu legume sau fructe! (Grupa Steluţe); *Sari din cerc în cerc, Culegem fructe şi flori!, Cine mănâncă mai repede boabele de struguri?, Dansul fructelor (Grupa Muguraşi); *La cules de frunze, Cursa în saci, Mănâncă struguri fără să te ajuţi de mână! (Grupa Zambile), *Pomul fructifer- colaj (lucrare colectivă), Spune ce-ai gustat! (Grupa Rozelor), *Toamna ne ajută să fim creativi alături de părinţi(expoziţie cu fructe şi legume personalizate), Toamna fără secrete- concurs, Gospodarii iscusiţi – probleme ilustrate, Morcovul buclucaş (Grupa Raze aurii); *Să cnsumăm vitamine – concurs pe echipe, Salată de legume, Salată de fructe, Scenetă ”Întâlnire cu Zâna Toamnei”, Expoziţie de jucării personalizate confecţionate din fructe şi legume de toamnă (Grupa Bobocei pufoşi)
Festivalul s-a încheiat cu o expoziţie a lucrărilor şi nelipsita masă îmbelşugată cu delicii „din bogăţiile toamnei”, respectiv cele mai sănătoase fructe specifice toamnei, drept răsplată a muncii depuse de către fiecare participant. Copiii au mai fost recompensaţi şi cu diplome.
„Întreg colectivul grădiniţei mulţumeşte pe această cale părinţilor şi copiilor care s-au dovedit a fi sufletul întregii manifestări şi promit că «Festivalul toamnei» va rămâne o tradiţie pentru grădiniţa lor”, a declarat ed. Ioana Decean, purtătorul de cuvânt al Grădiniţei nr. 12.
Robert GHERGU
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Actualitate
18-19 iulie 2024 | COD GALBEN de FURTUNĂ în Alba și alte județe din țară: Vijelii, grindină, descărcări electrice și averse torențiale
18-19 iulie 2024 | COD GALBEN de FURTUNĂ în Alba și alte județe din țară: Vijelii, grindină, descărcări electrice și averse torențiale ANM A emis joi dimineața o avertizare meteo cod galben de furtună valabil în Alba și alte județe din țară, în intervalul 18 iulie, ora 10 – 19 iulie, ora 02. Citește și: […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
Tradiţia fascinantă a Târgului de fete de pe Muntele Găina. Cum erau vândute fetele de măritat în secolul XIX în comunităţile din Munţii Apuseni