Gherman îl înlocuieşte pe Pelici la Metalul Reşiţa *Schimb de antrenori unirişti, pe banca divizionarei secunde
Ultimul antrenor principal al Unirii Alba Iulia, Stelian Gherman va prelua Metalul Reşiţa, unde îl va înlocui pe Alexandru Pelici, tehnicianul care a realizat cea mai mare performanţă din istoria „alb-negrilor”, locul 6 în Divizia A, în 2004.
UPDATE: Gherman a renunţat după două zile!
Doar două zile a rezistat Stelian Gherman în Valea Domanului, antrenorul clujean renunţând prin pricina problemelor organizatorice: „Din cauza situaţiei de la club, nu pot să garantez îndeplinirea obiectivului, intrarea în play-off. Nu existau terenuri de antrenament şi în aceste condiţii am preferat să plec înainte de a începe în aceste condiţii nesigure„, a spus fostul principal al Unirii Alba Iulia. Doi jucători albaiulieni, Eduard Schuller şi Ionuţ Stan au fost doriţi la Metalul Reşiţa, însă primul şi-a reziliat contractul cu Fortuna Brazi şi se pregăteşte cu CFR Cluj, iar al doilea a renunţat la înţelegerea semnată cu Concordia Chiajna.
Alex Pelici a renunţat să mai antreneze Metalul Reşiţa la începutul acestei săptămâni, după o discuţie cu patronul Cătălin Rufă purtată în urma remizei de pe teren propriu cu Olimpia Satu Mare, meci contând pentru etapa a 2-a a eşalonului secund. În cărţi pentru a prelua Reşiţa a fost un alt ex-unirist, Alin Artimon, ce activează la FC Caransebeş.
*Legiune uniristă în Valea Domanului
Pascal, Cl. Oara, Potopea şi S. Mureşan sunt jucătorii ex-unirişti ce vor lucra din nou cu Stelian Gherman, reluând o colaborare întreruptă la finalul anului 2012, din cauza faptului cu Unirea Alba Iulia a abandonat, intrând în insolvenţă. „M-am înţeles cu domnul Rufă şi în acceptarea ofertei a contat şi faptul că în lot mai sunt foşti elevi de la Alba Iulia„, a apreciat Gherman, care în această vară a mai lucrat la Fortuna Brazi şi a fost în negocieri avansate cu Metalurgistul Cugir.
*Mircea Oprea a refuzat postul de secund
Prima variantă pentru secund în Valea Domanului a fost Mircea Oprea, cu care Gherman a şi colaborat la Alba Iulia în ultimul mandat, însă acesta a refuzat. „Am motive personale să nu accept această propunere. Am o vârstă, m-am săturat de drumuri. Prefer să rămân acasă şi să joc fotbal la Ciugud şi handbal la Unit Alba Iulia„, a spus Mircea Oprea
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 19 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață