FOTO/VIDEO: Primele demonstraţii de luptă ale Legiunii a XIII-a Gemina, în Cetatea Alba Carolina
Zeci de oameni s-au adunat astăzi în Piaţa Cetăţii din Alba Iulia pentru a lua parte la lansarea oficială şi ceremonială a Gărzii Romane de la Apulum, gardă care după cea de la Poarta a III-a şi cea a Traseului celor Trei Fortificaţii, vine să întregească patrimoniul istoric al Cetăţii Alba Carolina şi totodată să contribuie la promovarea şi valorificarea turistică a acesteia.
Aceasta a fost înfiinţată recent, ca urmare a câştigării, în luna martie 2012, de către Muzeul Naţional al Unirii din Alba Iulia a proiectului “Ţinutele Istoriei II. Garda Romană de la Apulum”, în valoare de 57.617 lei. Legiunea a XIII-a Gemina are în componenţă 12 luptători legionari (1 centurion, 2 signiferi, 9 milites), realizată în urma finanţării oferită de Administraţia Fondului Cultural Naţional.
Cu această ocazie, cei prezenţi au fost încântaţi să asiste la câteva demonstraţii de luptă între daci şi romani (la ceremonie au fost prezenţi şi mai mulţi luptători îmbrăcaţi în costume dacice), lupte de gladiatori şi o mică paradă militară.
La final, membrilor voluntari ai noii Legiuni a XIII-a Gemina precum şi „dacilor” le-au fost înmânate diplome de către primarul municipiului Alba Iulia – Mircea şi preşedintele Consiliului Judeţean, Ion Dumitrel.
Reamintim echipa de proiect: dr. Tudor Roşu, dr. George Bounegru, dr. Liviu Zgârciu, dr. Radu Ota, dr. Ilie Lascu şi Rareş Diodiu.
Garda romană de la Apulum va fi folosită, de aici încolo, pentru promovarea proiectelor muzeului albaiulian, ale Cetăţii Alba Carolina precum şi cele ale municipalităţii.
Iată câteva obiective ce şi le-a propus echipa proiectului pe viitor: constituirea unui sat roman în cadrul oraşului, participarea la evenimente precum Festivalul Cetăţilor Dacice sau Zilele Oraşului, creşterea numărului de legionari, realizarea de tehnică de luptă specifică( baliste, catapulte, etc.), programe în şcoli (de exemplu un concurs sportiv intitulat “pentatlonul roman”), înfiinţarea unui festival dedicat moştenirii roamne a oraşului şi/sau judeţului ( “Zilele Apulumului”, “Zilele Legiunii a XIII-a Gemina” etc.) sau derularea unui festival general de reenactment.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Societate
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba • Târgul de fete de la Găina • Legenda şi istoria Târgului de Fete de pe Muntele Găina ”Ține moț de hastă straiță/Să mă hâț (joc) cu hastă moață/Până mă hâțai cu moața/Se duse moțul cu straița!”… Una dintre cele mai importante şi mai inedite sărbători ale moților […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 12 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Ştirea zileiacum 5 zile
LIVE VIDEO | La 200 de ani de la nașterea Craiului Munților, Avram Iancu, defilare militară, placă memorială și distincții la Muzeul Memorial ”Avram Iancu” din Incești