FOTO ”Ziua Mondială a Aviației și Cosmonauticii”, marcată printr-o minisesiune de comunicări la Colegiul Național ”David Prodan” Cugir
12 Aprilie – „Ziua Mondială a Aviaţiei şi Cosmonauticii”, stabilită de Federaţia Internaţională a Aviaţiei, a fost marcată de elevii Colegiului Naţional ,,David Prodan” din Cugir printr-o minisesiune de comunicări desfășurată în cadrul Cabinetului Documentare Informare al instituției școlare.
Grupa elevilor pasionaţi de astrofizică din clasa a X-a A, anume Eduard-Flavius Petrea, Andrei Ţîr, David Mihai Alin, Andrei Plitea şi Radu Stoian, a realizat o frumoasă activitate de informare a colegilor lor din clasa a X-a B şi a XII-a B. Prin referate şi power pointuri susţinute de ei, precum ,,Structura Universului”, ,,Sistemul Solar”,, ,,Găurile negre”, şi ,,Marile etape ale descoperirilor “, ei au reînnoit cunoştinţele colegilor despre această zi ce marchează primul zbor al omului în Cosmos, în anul 1961, al sovieticului Iuri Alexeevici Gagarin, la bordul navei „Vostok”, zbor care a durat 108 minute.
Pasionaţii de astrofizică au discutat despre Univers, galaxii, Calea Lactee, sistemul nostru solar, planeta albastră -Terra, sateliţi naturali şi artificiali, informaţii ce au fost suplimentate de frumoasele atlase expuse la CDI. Elevii au explicat evoluţia descoperirilor astrofizicii pornind de la primele observaţii sistematice ale fenomenelor cereşti efectuate în Mesopotania şi Egipt(secolul III î. H.)până la Ptolemeu şi sistemul său eronat geocentric. Au fost amintiţi apoi N. Copernic care a introdus principiul sistemului heliocentric, Galileo Galilei care a pus bazele mecanicii clasice, Kepler şi legile mecanicii cereşti, Newton care a dedus legea atracţiei universale şi Einstein cu Teoria relativităţii restrânse şi generale. Foarte interesantă a fost vizita imaginară a elevilor pe planeta rosie Marte, de unde grupa abia sosită a adus ultimele imagini şi ştiri dobândite cu ocazia deplasării în ,,Misiune pe Marte”.
La finalul activităţii, sub supravegherea profesorilor Marcel Cazan şi Tatiana Ungurianu, colegilor le-a fost testată atenţia cu care au urmărit expunerile astrofizicienilor amatori, printr-un concurs care a fost câştigat cu 25 de puncte din 27 posibile, de grupa elevilor din clasa a X-a compusă din Darius Nasta, Alexandru Lazea, Denisa Itu, Theodora Teban, Paula Drogoţel şi Lucian Danciu, acestora urmând a le fi înmânate diplome de participare .
(C.P.)
[nggallery id=1928]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Curier Județean
ITM Alba: AMENZI de 13.000 de lei și 14 avertismente date firmelor din județ, în perioada 15 – 19 iunie 2026: Ce nereguli au descoperit inspectorii
ITM Alba: AMENZI de 13.000 de lei și 14 avertismente date firmelor din județ, în perioada 15 – 19 iunie 2026: Ce nereguli au descoperit inspectorii În perioada 15 – 19 iunie 2026, inspectorii ITM Alba au aplicat amenzi în valoare de 13.000 de lei și au acordat 14 de avertismente în urma controalelor efectuate. […]
Evaluarea Națională 2026 | Aproape 60 de absenți în Alba la proba scrisă la Limba și literatura română
Evaluare Națională 2026 | Aproape 60 de absenți în Alba la proba scrisă la Limba și literatura română La proba scrisă la Limba și literatura română a Evaluării Naționale 2026, desfășurată luni, 22 iunie 2026 în județul Alba au absentat aproape 60 de candidați. Din total de 2.440 de candidați înscriși, au absentat 57, rezultă […]
DSVSA Alba a început controalele pentru siguranța alimentară în sezonul estival: Ce vor verifica inspectorii sanitar-veterinari
DSVSA Alba a început controalele pentru siguranța alimentară în sezonul estival: Ce vor verifica inspectorii sanitar-veterinari Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) Alba a început activitățile specifice pentru prevenirea toxiinfecțiilor alimentare, prin intensificarea controalelor la unitățile de alimentație publică și din industria alimentară. Inspectorii sanitar-veterinari acordă o atenție deosebită unităților în care se […]









