FOTO: Volei Alba Blaj, iarăși campioana României la volei feminin | Al 7-lea titlu pentru „mândria Albei”!
Volei Alba Blaj este noua și vechea campioană a României la volei feminin! „Mândria Albei” a cucerit titlul și în actuala ediție a Diviziei A1, după 3-0 în finala cu rivala CSM Târgoviște.
Al treilea meci, primul la Târgoviște, a fost iarăși unul pe muchie de cuțit și terminat în 5 seturi, CSM Târgoviște – Volei Alba Blaj 2-3 (20-25, 25-18, 13-25, 25-22, 13-15). O partidă dramatică, cu Blajul care a avut două mingi de meci în setul decisiv. Vizitatoarele s-au aflat mereu în față, conducând cu 1-0 și 2-1, dar au fost de fiecare dată egalate. Iarăși o confruntare maraton, spectaculoasă și încărcată de suspans, ce a durat două ore și 15 minute. Ana Bjelica a totalizat 22 de puncte, iar Mira Todorova – 16, la gazde, respectiv Gergana Dimitrova a adunat 20 de puncte (a fost desemnată MVP-ul întâlnirii), iar Dajana Bošković – 19.
Așadar, o finală încheiată în 3 acte, cu tot atâtea victorii pentru Blaj, 3-0 și 3-2, în primele două meciuri, acasă, respectiv, din nou 3-2, la jocul din Dâmbovița, rezultând 5 succese la rând împotriva marii rivale, cu cele două din semifinalele Cupei CEV
Hegemonia Blajului în voleiul feminin autohton continuă, iar echipa din „Mica Romă” și-a trecut în palmares al 7-lea titlu național în ultimii 9 ani, al doilea consecutiv.
Și drumul spre performanță continuă, întrucât săptămâna viitoare este Final Four-ul Cupei României, la Pitești, cu oportunitatea realizării, al doilea an la rând, a eventului național sub comanda antrenorului Stevan Ljubičić. “S-au duelat cele mai bune echipe din campionat, iar asta s-a văzut în calitatea jocurilor. Mulțumesc tuturor, fetelor, conducerii, suporterilor, pentru ceea ce am realizat. Pentru noi câștigarea campionatului este un mare rezultat, un succes venit după ce am disputat finala din Cupa CEV. Un an excelent, care ne oferă motivație să muncim mai mult, să mergem mai departe, să facem performanță pentru Blaj, un oraș mic, dar cu o inimă mare”, a declarat antrenorul campioanei
*Echipă pentru istorie!
O poveste de succes a început la Blaj în 2011, iar echipa din Alba poate fi considerată prima în topul performanțelor naționale în voleiul feminin, din ultimele decenii. Cu 4 finale europene, ultima în acest an, în Cupa CEV, 7 titluri adjudecate (șir început în 2015), 3 cupe ale României și o Supercupă a României, „Mica Romă” a devenit, fără doar și poate, capitala voleiului feminin autohton!
Volei Alba Blaj: Gergana Dimitrova – 20 de puncte, Dajana Bošković – 19, Slađana Mirković – două, Raisa Ioan – 3, Bojana Milenković – 15, Jovana Kocić – 11, Andra Cojocaru (libero); au mai intrat Andreea Ispas (l); Iarina Axinte, Andrea Kossanyiová, Jovana Cirković – unul, Georgiana Faleș – 4; Victoriia Russu. Antrenor Stevan Ljubičić
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: CSM Unirea Alba Iulia – FC Ittihad Kalba 1-2 (0-2), în meci amical în Slovenia | Golul „alb-negrilor” marcat de Fetița
Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari