Rămâi conectat

Ştirea zilei

FOTO, VIDEO| INUNDAȚII de proporții la Arieșeni. Apele Arieșului au inundat mai multe gospodării. 50 de familii din satul Galbena, izolate după prăbușirea unui pod

Ziarul Unirea

Publicat

în

INUNDAȚII de proporții la Arieșeni. Apele Arieșului au inundat mai multe gospodării. 50 de familii din satul Galbena, izolate după prăbușirea unui pod

Natura s-a dezlănțuit marți după-masa, în localitatea Arieșeni. Apele Arieșului mare, umflate de ploile torențiale și topirea zăpezilor de pe versanți au acoperit drumurile și au inundat gospodăriile oamenilor.

În satul Galbena, 50 de familii sunt izolate din cauză că circulația pe DC 201, drumul care face legătura între DN 75 și satul Galbena, este închisă, deoarece podul care este situat la aproximativ 300 de metri de DN 75 a fost distrus de ape.

Contactat telefonic de către ziarulunirea.ro, Pantea Gheorghe, primarul comunei Arieșeni a declarat că „deocamdată am demontat un pod care s-a prăbușit, pentru că au ieșit afluenții de dreapta a văii Arieșului și la Valea Galbenei a căzut podul care face legătura cu satul Galbena, astfel, în jur de 50 familii vor rămâne izolate”.

La nivelul ISU Alba a fost alertată Grupa Operativă și a fost prealertat personalul operativ pentru a fi gata să intervină la nevoie.

Reamintim faptul că până în mâine la ora 24:00 ne aflăm sub incidența avertizării hidrologice COD PORTOCALIU pe râul Arieș și atenționare hidrologică COD GALBEN pe afluenții râului Mureș aval confluență cu Târnave.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Directorul DSP Alba, Alexandru Sinea, scapă DEFINITIV de dosarul cu Romsilva: ”După 10 ani de cercetări și procese, denigrare publică, bani publici cheltuiți degeaba, se face dreptate”

Ziarul Unirea

Publicat

în

Directorul DSP Alba, Alexandru Sinea, scapă DEFINITIV de dosarul cu Romsilva: ”După 10 ani de cercetări și procese, denigrare publică, bani publici cheltuiți degeaba, se face dreptate” Directorul DSP Alba, Alexandru Sinea, scapă definitiv de dosarul cu Romsilva, după 10 ani de cercetări pentru fapte ce ar fi avut legătură cu activități de exploatare a […]

Citește mai mult

Secțiune ȘTIRI RECENTE CATEGORII

Actualitate

Știrea Zilei

Curier Județean

Politică Administrație

Opinii Comentarii

Copyright © 2004 - 2025 Ziarul Unirea