FOTO VIDEO| Circul a revenit în Alba Iulia: Poveștile de viață are artiștilor Circus Massimo și greutățile pe care un astfel de spectacol le întâmpină, în timpul unei pandemii
FOTO VIDEO| Circul a revenit în Alba Iulia: Poveștile de viață are artiștilor Circus Massimo și greutățile pe care un astfel de spectacol le întâmpină, în timpul unei pandemii
Mersul la circ, una dintre cele mai plăcute și așteptate activități aât pentru copii, cât și pentru adulții care îi însoțesc, revine încet în atenția publicului, după o lungă pauză din cauza pandemiei de COVID-19.
Circus Massimo, unul din multele astfel de caravane care se opreau frecvent în județul Alba pentru a încânta publicul, a poposit la Alba Iulia, pentru a-și desfășura spectacolele, până în 10 octombrie.
Antal Donnert a intrat în lumea circului de mic copil. Familia sa are o tradiție din anul 1886. La vârsta de 5 ani a intrat în primul spectacol, împreună cu tatăl său, cu care arăta dresura de cai, după care a lucrat 47 de ani cu elefanții. Acum, s-a orientat spre căței.
Când s-a dat legea( n.r. interzicerea folosirii animalelor în circuri, cu excepţia câinilor, cailor, delfinilor şi a unor păsări exotice), a emigrat în Rusia, împreună cu elefanții și cu toate animalele pe care le avea, pentru că acolo mai era voie să lucreză cu animale. După moartea elefantului, l-a cuprins tristețea, s-a întors înapoi în Ungaria cu restul de animale cu care a rămas, le-au relocat în alte locuri și soția lui a cumpărat dresura de căței și i-a dresat singură. I-a învățat pe toți să facă trucurile pe care le fac în spectacol.
Domnul a mai fost în Alba Iulia în urmă cu 20 de ani, când a plecat cu circul din Budapesta. I-a plăcut foarte mult orașul și oamenii de aici. Sunt foarte receptivi. În prima săptpmână de spectacol a venit lumea, au fost foarte încântați de acesta. Cu toate că au lipstit animalele, nu s-a simțit lipsa.
Pe lângă aceste povești uimitoare de viață, mai există din păcate și un aspect negativ, care afectează în mod direct viața acestor profesioniști.
În acest sens, Viorel Hrictu a povestit pentru ziarulunirea.ro următoarele: „Întotdeauna întâmpinăm probleme cu primăriile.
Ni se dă refuz la solicitare de a intra în oraș, e normal să le cerem, de a închiria un teren de la primării, niciodată nu primim un refuz oficial.
Pur și simplu, primarul nu vrea. De exemplu, la Blaj a refuzat să îmi dea un răspuns oficial ,a spus că nu mi se aprobă cererea. Motivul- nu știm care e.
Problema asta o întâmpinăm cu circurile după doi ani de pandemie. Când ni se dă voie să lucrăm, domnii primari nu vor să ne dea voie în localități.
Este păcat, e o tradiție de circ, noi altceva nu știm să facem. Bucurăm copiii, bucurăm sufletele oamenilor care vin la spectacolele noastre din ce în ce mai puțini, dar asta este situația. Cu asta ne confruntăm în ultima perioadă.”
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția”
Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția” Liderii PSD, PNL, USR și UDMR au fost convocați vineri, 26 iunie 2026, la Palatul Cotroceni de președintele Nicușor Dan, pentru consultări decisive privind formarea unui nou Guvern. Pe masa negocierilor se aflau […]
Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim
Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim Începând cu data de 1 iulie 2026, valoarea amenzilor rutiere va crește odată cu majorarea punctului-amendă la 216,25 lei, echivalentul a 5% din salariul minim brut pe țară. Noile valori vor afecta toate clasele de […]
Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului”
Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului” Ludovic Orban, președintele Forța Dreptei, a publicat un mesaj critic la adresa președintelui României, Nicușor Dan, vineri, 26 iunie 2026. ,,Nu. Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului. Încă sper că nu ai ajuns prizonierul lor. Și, […]








