Curier Județean

FOTO VIDEO| Ceremonial post mortem dedicat sublocotenentului Lazăr Nicolae, din comuna Horea, la 30 de ani de la trecerea în veșnicie

Ioana Oprean

Publicat

în

FOTO VIDEO| Ceremonial post mortem dedicat sublocotenentului Lazăr Nicolae, din comuna Horea, la 30 de ani de la trecerea în veșnicie

Încă de la înființarea Jandarmeriei în anul 1850, prin legiuirea domnitorului Alexandru Ghica, jandarmii au participat activ la cele mai importante lupte ale poporului român.

Contextul social, economic și politic în care se afla România în anul 1991, dar și izbucnirea evenimentelor ce au tulburat ordinea publică, au impus angrenarea a sute de jandarmi în asigurarea măsurilor de ordine și siguranță publică.

Printre aceștia se afla și jandarmul Nicolae Lazăr care era încorporat la Unitatea Militară de Jandarmi din Fălticeni, pentru efectuarea stagiului militar obligatoriu, originar din localitatea Horea din județul Alba. Acesta a fost dispus la sediul guvernului să apere una dintre cele mai importante instituții de stat.

În dificila misiune de apărare a guvernului împotriva protestatarilor, jandarmii au creat în exteriorul clădirii un cordon pentru a respinge atacurile acestora. O parte dintre jandarmi a rămas în interiorul clădirii pentru a asigura paza principalelor intrări, printre aceștia și eroul nostru. În dezordinea creată, protestatarii au început să arunce cu sticle incendiare prin geamurile deschise. Acela a fost momentul când viața jandarmului a început să se stingă ușor, acesta fiind lovit cu o sticlă incendiară, sfârșind ulterior în chinuri de neimaginat la spital..

Provenea dintr-o familie de moți, iar moartea singurului militar dar și cel mai mic dintre copii a adus o tristețe imensă în rândul întregii populații care și-a asteptat eroul purtat de un convoi militar. În memoria acestuia, jandarmii împreună cu autoritățile locale au înălțat un monument de aducere aminte a sacrificiului unui om pentru care cuvintele jurământului militar s-au îndeplinit cu atâta tristețe, până la sacrificiul suprem.

Anul acesta se împlinesc 30 de ani de la trecerea în veșnicie a ardeleanului instruit la Fălticeni și mort la București, executând ordinul militar până la sacrificiu.

În acest context, joi, 16.09.2021 a fost organizat un ceremonial la monumentul sublocotenentului post mortem Lazăr Nicolae din comuna Horea, în cadrul căruia ne-am rugat pentru sufletul colegului nostru, s-au depus coroane de flori, s-au ținut cuvântări în care s-a reamintit importanța datoriei pe care o avem față de înaintași și de jertfa lor.

La activitate au participat: colonel Giurea Marius Claudiu – Inspectorul șef al Inspectoratului de Jandarmi Județean „Avram Iancu” Alba, preotul militar Cătălin Simion din cadrul Școlii Militare de Subofițeri de Jandarmi “Petru Rareș” Fălticeni, preotul militar Constantin Bratu, preotul paroh al comunei Horea, domnul deputat Corneliu Olar, domnul primar al comunei Horea – Marin Nicola, dar și o parte din familia răposatului.

În comuna Horea, împreună cu delegația de la Fălticeni am făcut un popas și la troița așezată pe locul unde a fost casa în care s-a născut și a crescut Vasile Ursu Nicula, cunoscut mai mult cu numele de Horea, unul din cei trei conducători ai Răscoalei de la 1784, unde a fost oficiată o slujbă de pomenire.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Depozite neconforme de deșeuri închise în Alba: Aproximativ 16.000 de euro pentru servicii de întreținere post-închidere

Ioana Oprean

Publicat

în

Depozite neconforme de deșeuri închise în Alba: Aproximativ 16.000 de euro pentru servicii de întreținere post-închidere Consiliul Județean Alba a achiziționat, joi, 18 iunie 2026, prin procedura de achiziție directă de la o firmă din Ocna Mureș servicii de întreținere post-închidere aferente depozitelor neconforme de deșeuri închise în județ. Valoarea achiziției este de 79.724,61 lei (echivalentul […]

Citește mai mult

Curier Județean

FOTO | INCENDIU în Alba Iulia: A luat foc un transformator electric pe bulevardul Transilvaniei

Ioana Oprean

Publicat

în

INCENDIU în Alba Iulia: A luat foc un transformator electric pe bulevardul Transilvaniei Un incendiu a izbucnit duminică seara, în jurul orei 20.30, în Alba Iulia. A luat foc un transformator electric pe bulevardul Transilvaniei. Detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine pentru stingerea unui incendiu izbucnit in mun. Alba Iulia, bulevardul Transilvaniei. Este vorba despre […]

Citește mai mult

Curier Județean

VIDEO | Tradiție, folclor și miros de flori, într-un loc de vis din Alba: Ansamblul Folcloric „Dor Teiușan”, oaspeți de poveste în lanul de lavandă de la Stremț

Ioana Oprean

Publicat

în

Tradiție, folclor și miros de flori, într-un loc de vis din Alba: Ansamblul Folcloric „Dor Teiușan”, oaspeți de poveste în lanul de lavandă de la Stremț Tradiția românească și frumusețea naturii s-au împletit armonios duminică, într-un loc de poveste din Alba, odată cu vizita membrilor Ansamblului Folcloric „Dor Teiușan” la „Povestea cu Lavandă” din comuna […]

Citește mai mult