FOTO-VIDEO. Campania „Alergăm pentru o pistă modernă”: Prima acțiune sportivă în semn de protest pe Stadionul Cetate, din partea cetățenilor
FOTO-VIDEO. Campania „Alergăm pentru o pistă modernă”: Prima acțiune sportivă în semn de protest pe Stadionul Cetate, din partea cetățenilor
Astăzi, sâmbătă, 18 ianuarie, pe Stadionul Cetate a debutat prima acțiune sportivă în semn de protest pentru modrnizarea pistei de alergare, care se află, de ani buni, într-o stare deplorabilă și degradantă.
Acțiunea, demarată de consilierul local al Acțiunii Naționale Alba, Mircea Trifu, face parte dintr-o serie de curse, având ca scop atragerea atenției conducerii orașului pentru remedierea acestei probleme cu care Alba Iulia se confruntă.
La eveniment au participat mai mulți iubitori ai sportului, printre ei numărându-se George Țălnar, dar și Emil Suflețel, domnul din cuplul-vedetă „șoții Suflețel”, care impresionează de fiecare dată la orice maraton ar participa..
„Zeci de iubitori ai alergării m-au rugat să organizez acest tip de acțiune care va culmina la începutul lunii martie cu o serie de curse tot pentru acest scop. Prin urmare, vă aștept în fiecare sâmbătă la ora 11 pe „Stadion” să alergăm împreună având ca și îndemn următoarea axiomă a Profesorului Cioca: «Alergarea este pilula miraculoasă a sănătății»” a menționat Mircea Trifu în descrierea evenimentului.
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/cXrekhotIFM/hqdefault.jpg)
„Sunt foarte entuziasmat de faptul că, deși sunt aproape -6/-7 grade, au spus Da, au spun prezent și au venit aici, câteva zeci de persoane, iubitori ai sportului, ai educației fizice și, evident, în mod simbolic am făcut această cursă de 100 de m, urmând s-o facem pe cea de 1000 și vreau să transmit că, din momentul ăsta, în fiecare sâmbătă, la ora 11, îi aștept pe toți cei care, prin prezența lor, o să aducă o contribuție, în final, în decizia fără echivoc a Consiliului Local de a aloca bani anul acesta pentru renovarea pistei și ulterior să găsim soluții și să facem vestiarele… Să dăm din nou un simbol, în fond și la urma urmei, de întâlnire” a declarat Mircea Trifu, după prima cursa, de 100 de m.
Seria de evenimente, care vor cuprinde chiar și luna martie, au ca scop modernizarea structurii de tartan a spațiului destinat alergării, dorindu-se un aspect decent al acesteia și o formă de respect față de toți alergătorii.
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/cOTLcWyVfWs/hqdefault.jpg)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
ACCIDENT rutier la Geoagiu, comuna Râmeț: Un autoturism implicat. Intervin pompierii cu trei autospeciale
ACCIDENT rutier la Geoagiu, comuna Râmeț: Un autoturism implicat. Intervin pompierii cu trei autospeciale Un accident rutier a avut loc marți noaptea la Geoagiu, în comuna Râmeț. Intervin pompierii cu trei autospeciale. Citește și: FOTO | ACCIDENT pe autostrada A1 Sebeș-Deva: Trei persoane rănite și un autoturism făcut praf Detașamentul de pompieri Aiud intervine cu […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Schimbarea la Față – obiceiuri, traditii și superstiții. De ce e bine să priveşti CERUL în ziua de OBREJENIE şi ce înseamnă dacă vezi BERZE
-
Sportacum 5 zile
În Cupa României, turul secund, în 7 august, Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia | CSM Unirea Alba Iulia, meci cu CSM Deva
-
Sportacum 3 zile
Partidă de verificare, Retezatul Hațeg – Metalurgistul Cugir 1-6 (1-4) | Set pentru divizionara terță
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
4 august 1919, armata română intră în centrul Budapestei, pentru a înlătura regimul bolşevic a lui Bela Kun. Soldaţii români au pus opinca pe Parlamentul din Budapesta
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
3 august 1601: Bătălia de la Guruslău. Trupele lui Mihai Viteazul obțin victoria împotriva celor conduse de Sigismund Báthory
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
2 august: Ziua Europeană de Comemorare a Holocaustului Împotriva Romilor