FOTO, VIDEO| A început procesul de dezinfectare a trotuarelor din Alba Iulia, cu hipoclorit de sodiu, ca măsură de prevenţie împotriva virusului COVID-19
A început procesul de dezinfectare a trotuarelor din Alba Iulia, cu hipoclorit de sodiu, ca măsură de prevenţie împotriva virusului COVID-19
Primăria Alba Iulia a suplimentat măsurile care pot limita eventualele îmbolnăviri cu noul coronavirus. Începând de azi, 17 martie, a intrat în vigoare dezinfectarea trotuarelor, a spațiilor publice de tipul locuri de joacă, stații de autobuz, panourile automatelor de bilete etc., aflate în administrarea municipalității.
Substanța utilizată este aceeași ca și în cazul dezinfecției străzilor și trotuarelor, hipoclorit de sodiu.
Pentru a asigura o dispersie cât mai eficientă acest tip de activități se vor efectua cu precădere noaptea.
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/m_EtpICLxl8/hqdefault.jpg)
De luni, 16 martie 2020, la Alba Iulia a început dezinsecția străzilor și trotuarelor, la fel ca și în alte orașe din țară. Potrivit celei mai recente declarații a viceprimarului cu atribuții de primar, Paul Voicu, 5000 de litri de hipoclorit de sodiu vor ajunge în depozitul operatorului de salubritate Polaris M Holding, urmând ca operațiunea de dezinfectare a străzilor să se realizeze pe timp de noapte.
„Sperăm în avantajele acestei metode, la fel ca și alte administrații care au dat startul deja. Avem condiții optime pentru aceste operațiuni și în privința dotărilor, și în privința vremii favorabile. Indiferent de intensitatea și tipul masurilor de igienă, imperativul rămâne același: cel mai bine e să rămânem acasă!„, a declarat pentru ziarulunirea.ro, Paul Voicu, viceprimarul cu atribuții de primar.
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/grfH1WTGvh4/hqdefault.jpg)
[nggallery id=7809]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
ACCIDENT în zona Pieței Cetate din Alba Iulia: O femeie lovită de o mașină în zona unei treceri de pietoni
ACCIDENT în zona Pieței Cetate din Alba Iulia: O femeie lovită de o mașină în zona unei treceri de pietoni Un accident rutier a avut loc luni dimineața, în zona Pieței Cetate din Alba Iulia. O femeie a fost lovită de o mașină pe o trecere de pietoni. Citește și: ACCIDENT cu pagube materiale la […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, calificare spectaculoasă în Cupa României, 4-1, după prelungiri cu ACS Mediaș! Inspirația lui Lucian Itu!
-
Sportacum 3 zile
În Cupa României, turul secund, în 7 august, Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia | CSM Unirea Alba Iulia, meci cu CSM Deva
-
Opinii - Comentariiacum o zi
4 august 1919, armata română intră în centrul Budapestei, pentru a înlătura regimul bolşevic a lui Bela Kun. Soldaţii români au pus opinca pe Parlamentul din Budapesta
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
3 august 1601: Bătălia de la Guruslău. Trupele lui Mihai Viteazul obțin victoria împotriva celor conduse de Sigismund Báthory
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
2 august: Ziua Europeană de Comemorare a Holocaustului Împotriva Romilor
-
Sportacum 2 zile
Partidă de verificare, Retezatul Hațeg – Metalurgistul Cugir 1-6 (1-4) | Set pentru divizionara terță