Duș rece pentru Unirea Alba Iulia în partida amicală cu LPS Cetate Deva, pierdută de “alb-negri” cu scorul de 0-3 (0-2). Startul jocului a fost unul perfect pentru echipa lui Ștefan Nanu, care a luat rapid un avantaj de două goluri, punctând în minutul 1, prin autogolul portarului Sporea (a scăpat mingea în poartă la o centrare de pe dreapta) și minutul 6, când Cârstea a finalizat o acțiune personală pe flancul stâng.

Amfitrionii au acuzat șocul, însă au revenit în joc și au lovit, până la finele primei reprize, barele, în două rânduri, la șuturile lui Fetița (10) și Selagea (27). La reluare, un contraatac rapid al devenilor, prin Corescu (52) a dus scorul la unul de nereprezentare, ritmul jocului scăzând pe fondul multiplelor schimbări din cele două tabere. A fost al treilea joc de verificare al Unirii, precedentele două însemnând o victorie (4-1 cu Gaz Metan Mediaș juniori) și o înfrângere (1-4, în deplasare cu CSM Reșița), albaiulienii avnd un succes, acum o săptămână, în prima fază a Cupei României, 5-0 cu Voința Stremț

• Davidaș – la Metalurgistul Cugir

Claudiu Davidaș a părăsit Unirea Alba Iulia, urmând să evolueze în viitoarea stagiune sub Drăgana, la Metalurgistul Cugir, acolo unde au ajuns în iarnă alți trei uniriști: I. Grozav, P. Păcurar și Vitinha.

Unirea: Sporea – Zsigmond, Mardare, Guț, Al. Giurgiu – Frăsineanu, Al. Petresc, Selagea, F. Morar – Fetița, Mateș; rezerve Angeru, Sîntoma, Ad. Matei, An. David, Mazilu, Bîrdea, Al. Kiraly, Joldeș, V. David, Uță, Cr. Păcurar, Bedelean, Haj, M. Dăscălescu jr, camerunezul Jules nu a intrat. Antrenori Mihai Manea și Petru Clep.

LPS Cetate: Apostol – Kelemen, Radak, Dina, Doboș, Cocan, Țoiu, Cârstea, Iana, Lupu, Chivu; rezerve Ciută, Jude, Pușcașu, Pap, Curescu, Subțirică, Preda, Marton, Roncea, Tătulea. Antrenor Ștefan Nanu.

• S-au stabilit antrenorii la Centrul de copii și juniori

Unirea Alba Iulia și-a stabilit antrenorii care vor activa în cadrul Centrului de copii și juniori, condus din această vară de Marcel Rusu, după cum urmează: *juniori A1: Neluțu Popa; *juniori B1: Gheorghe Bran *juniori C. Robert Sicoe; *juniori D: Mihai Manea; *juniori E: Alexandru Giurgiu; *la grupele de inițiere: Gheorghe Vasile și Iulian Doda.

CIL Blaj – Hermannstadt (Under 19) 7-1 (4-1) | Schimbări în ofensivă, a plecat S. Culda (la Unirea Ungheni), a venit Cîrstean

CIL Blaj – Hermannstadt (Under 19) 7-1 (4-1) | Schimbări în ofensivă, a plecat S. Culda (la Unirea Ungheni), a venit Cîrstean A treia victorie consecutivă pentru CIL Blaj, nou-promovata în eșalonul terț, în jocurile de verificare, scor 7-1 (4-1) cu Hermannstadt Under 19. Pentru formația din „Mica Romă” au punctat Cioară (dublă, un gol […]