FOTO|,,Toți spunem NU violenței”: Activitate informativă a Jandarmeriei Alba, desfășurată la Colegiul Tehnic ,,I.D. Lăzărescu” Cugir
Sub genericul „Toți spunem nu violenței!”, miercuri s-a defășurat, la Cugir, o nouă activitate informativă aparținând Inspectoratului Jandarmeria Alba. Demersul a vizat de această dată spectatorii competiţiilor sportive de la Colegiul Tehnic ”Ion D. Lăzărescu” şi s-a derulat în parteneriat cu Primăria Oraşului Cugir şi Asociaţia Internaţională a Poliţiştilor – Regiunea 2 Alba.
În acest sens, la sediul amintitei instituții de învățământ s-a deplasat o ecchipă formată din: șeful grupei de jandarmi din Cugir pl. adj. sef Ștefan Duru, pl.adj.Claudiu Moga și pl. major Cristian Dobrotă, cu scopul desfășurării unei campanii informativ-preventive pentru conştientizarea şi sensibilizarea elevilor cu privire la nocivitatea fenomenului de violență pe stadioane.
Ștefan Duru le-a explicat elevilor că obiectivul principal al campaniei este acela de a face cunoscut rolul şi importanţa Jandarmeriei Alba în ceea ce priveşte prevenirea şi combaterea violenţei cu ocazia competiţiilor şi a jocurilor sportive precum şi cu privire la prevederile Legii nr. 4/2008 referitor la prevenirea si combaterea violenţei cu ocazia competiţiilor şi a jocurilor sportive. Prin prezentarea făcută, Ștefan Duru a scos în evidenţă consecinţele legale suportate de cei care încearcă să fie violenți pe stadioane, încearcă să intre în incintă în stare de ebrietate sau fără bilet ori deteriorează bunuri.
Vorbind despre importanța evenimentului, directorul colegiului, dr. ing. Alexandru Micaciu a declarat: ,,Apreciem ca fiind benefică orice colaborare între instituţiile abilitate să ia măsuri care sporesc siguranţa şi ordinea publică. Avem convingerea că astfel de campanii îşi ating scopul şi duc la creşterea responsabilităţii în rândul tinerilor şi, implicit, la sporirea siguranţei pe stadioane. Salutăm pe această cale demersul iniţiat de Jandarmeria Alba, cu atât mai mult cu cât intră în obligaţiile noastre să ne asigurăm că există un climat de siguranţă la competiţiile găzduite de bazele sportive ale orașului”.
În cadrul activității, cei mai buni sportivi la orele de educație fizică au fost premiați cu tricouri și diplome din partea Primăriei Cugir, iar în încheiere, cu aportul deosebit al profesorului de educație fizică, Ioan Câmpean, pe terenul de sport din curtea colegiului s-a desfășurat un meci demonstrativ de fotbal (în spirit fair – play), între echipele de elevi din clasele a X-a A și a XI-a A. Acestora li s-au acordat medalii și dplome. La eveniment au luat parte: viceprimarul Cugirului, prof. Horia Rotche, șeful poliției locale, jr. Horațiu Găldău, îndrumătorul educativ, Diana Roșu, cadre didactice ale școlii.
Constantin PREDESCU
[nggallery id=2302]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
DEFINITIVAT 2024, în Alba: 138 de candidați susțin miercuri, 24 iulie, proba scrisă a examenului. Primele rezultate, afișate pe 30 iulie
DEFINITIVAT 2024, în Alba: 138 de candidați susțin miercuri, 24 iulie, proba scrisă a examenului. Primele rezultate, afișate pe 30 iulie Proba scrisă din cadrul examenului național pentru definitivare în învățământ, sesiunea 2024, se va desfășura miercuri, 24 iulie, începând cu ora 9:00, în centrul de examen Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia. Proba se […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 12 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Ştirea zileiacum 5 zile
LIVE VIDEO | La 200 de ani de la nașterea Craiului Munților, Avram Iancu, defilare militară, placă memorială și distincții la Muzeul Memorial ”Avram Iancu” din Incești