FOTO| Tineri din județul Alba în Macedonia de Nord prin programul de mobilitate Erasmus: Agricultură ecologică, protejarea mediului înconjurător și voluntariat
FOTO| Tineri din județul Alba în Macedonia de Nord prin programul de mobilitate Erasmus: Agricultură ecologică, protejarea mediului înconjurător și voluntariat
În perioada 23.03-29.03.2023, a avut loc cea de-a doua mobilitate din cadrul proiectului Erasmus Plus-KA 210-Involved young people-developed communities, nr de referință proiect 2021-2-RO01-KA210-YOU-000048264, proiect coordonat de Asociația Tinerilor Lunca Mureșului, România, având ca parteneri Asociația World of Change din Macedonia de Nord și Koinokalo APS Sanio din Italia.
Mobilitatea s-a desfășurat în Macedonia de Nord, Krusevo, unde activitățile au fost susținute de partenerii din proiect, Asociația World of Change.
Săptămâna a fost plină de activități interesante, legate de topicul proiectului : agricultură ecologică, protejarea mediului înconjurător și voluntariat, la care au participat în total 30 de tineri din țările implicate.
Jocurile de cunoaștere reciprocă i-au ajutat pe tineri să interacționeze mai ușor unii cu ceilalți, să fie mai deschiși și să își exprime ideile cu ușurință.
S-au prezentat documentare legate de poluare și efectele acesteia asupra calității vieții, precum și modalități de combatere și reducere a poluării. Prin quizz-urile realizate la final, s-au aprofundat aceste noțiuni.
Jocul de rol, Afacerea mea cu legume, le-a permis tinerilor să și exerseze abilitățile antreprenoriale, să gândească o afacere profitabilă, dar care să fie prietenoasă cu mediul inconjurător, să nu polueze, și să producă legume bio.
O zi din proiect a fost dedicată plantării unor copaci, o acțiune cu impact pozitiv asupra mediului înconjurător. Participanții din fiecare țară au plantat copaci, pe care organizatorii mobilității îi vor îngriji și vor trimite poze cu evoluția lor.
Dezbaterea între activiștii de mediu și fermieri i-a ajutat să înțeleagă situația din ambele părți, să găsească soluții pentru producători, astfel încât să poată produce și vinde produse fără să polueze mediul înconjurător.
Pe lângă acestea, alte activități legate de tema proiectului au fost derulate, cu implicarea activă a tuturor participanților.
Serile culturale, au oferit participanților o imagine de ansamblu asupra tradițiilor, obiceiurilor din fiecare țară participantă în proiect.
Sesiunea de informare Youthpass i-a determinat pe tinerii participanți să conștientizeze care sunt competențele generale pe care le pot dobândi în cadrul programelor Erasmus și pe care le-au dobândit fiecare, în mod particular.
Participanții au dobândit competențe lingvistice, au învățat să interacționeze unii cu alții, să-și exprime opiniile legate de tema proiectului, dar nu numai.
Au învățat că programul Erasmus oferă oportunități atât de frumoase pe care niciun tânăr nu ar trebui să le rateze.
Dincolo de aceste abilități, au legat prietenii care depășesc granițele și promisiuni de a se reîntâlni cândva. Erasmus conectează și unește oamenii, oriunde s-ar afla.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Curier Județean
Mercurul din termometre va coborî până la -16 grade Celsius în Alba Iulia în următoarele 4 nopți. Gerul și temperaturile deosebit de scăzute persistă în județ
Mercurul din termometre va coborî până la -16 grade Celsius în Alba Iulia în următoarele 4 nopți. Gerul și temperaturile deosebit de scăzute persistă în județ Mercurul din termometre va coborî până la -16 grade Celsius în Alba Iulia în următoarele 4 nopți. Asta indică previziunile meteo din acest moment. Gerul va afecta, însă, întreg […]
INCENDIU la Alba Iulia. Pompierii intervin pentru stingerea unui incendiu izbucnit la un panou de telecomunicații
INCENDIU în Alba Iulia. Pompierii intervin pentru stingerea unui incendiu izbucnit la un panou de telecomunicații Pompierii intervin pentru stingerea unui incendiu izbucnit la un panou de telecomunicații pe un stâlp de pe strada Mihail Kogălniceanu, astăzi, 18 ianuarie. Potrivit ISU Alba, detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine pentru asigurarea măsurilor specifice și stingerea unui […]
FOTO | Premiul II la concursul „Eroul meu de ieri și de azi”, obținut de Andrei Podaru, elev al Colegiului Național Militar din Alba Iulia: „Am ales să scriu despre străbunicul meu”
Premiul II la concursul „Eroul meu de ieri și de azi”, obținut de Andrei Podaru, elev al Colegiului Național Militar din Alba Iulia: „Am ales să scriu despre străbunicul meu” Andrei Podaru, elev la Colegiul Național Militar din Alba Iulia, a reușit o performanță prin obținerea premiului II la Concursul național „Eroul meu de ieri […]