Surianu Sebes - Viitorul Santimbru 71În „Arini” s-a încheiat remiză în derby-ul turului, între Șurianu Sebeș și Viitorul Sântimbru, scor 1-1 (0-0), primele două clasate, meci în care se pune la bătaie titlul de campioană a primei părţi a campionatului.

*Proteste vehemente ale Sebeșului la final!

Brigada de arbitrii a ajuns după 5 minute la vestiare, așteptând pe gazon, motivul fiind protestele vehemente ale oficialilor gazdelor. A fost nevoie de intervenția oamenilor de ordine pentru calmarea spritelor, cei de la Șurianu invocând neacordarea unei lovituri de pedeapsă, dar și ușurința cu care s-a dictat penalty-ul egalizator.

*Oancea: „Nu acuz arbitrajul, am greșit nepermis”

Am dominat 80 de minute, am ratat 3 ocazii de a ne distanța. A venit acea eroare nepermisă la acest nivel, să pui mâna pe minge. Nu acuz arbitrajul, noi am greșit în anumite momente„, a declarat Surianu Sebes - Viitorul Santimbru liga 3Doru Oancea

*Comșa: „Mulțumit de rezultatul derby-ului”

Sunt mulțumit de rezultat, în condițiile unui joc dificil, în compania unei contracandidate, o echipă foarte bună. Mă bucur că ne-am conservat avantajul în clasament și suntem lideri la mijlocul campionatului”, a spus Dan Comșa

Gazdele au condus cu 1-0, gol Val. Drăgan (65), dar au fost egalați în minutul 81, prin Al. Stan (penalty), rezultat care aduce Viitorului Sântimbru o premieră istorică, fotoliul de lider la finele turului, indiferent de rezultatele ultimei etape.

*min. 90+3: Barna respinge din vinclu, senzațional o lovitură liberă executată de Circov!

*1-1, MIN. 81: Al. STAN transformă un penalty, cu un șut puternic, după un henț stupid în careu făcut de N. Găldean

*min. 77: șut Ad. Lăcătuș din 14 metri prins de Ov. Barna

*min. 75: excelent lansat de Circov, Val. Drăgan l-a depășit și pe Ov. Barna, dar a șutat alături din poziție favorabilă

*min. 73: bară C. Diaconu cu capul, mingea șterge transversala!

*1-0, MIN. 65: VAL. DRĂGAN profită de luftul lui C. Drăghici și îi învinge pe Barna cu un șut sub transversală!

În minutul 60, B. Ștef (Viitorul Sântimbru) a ratat o imensă ocazie, șutând peste bară din 5 metri!

Prima repriză s-a disputat într-o nouă de dominare a gazdelor, care însă nu au amenințat serios buturile lui Ovidiu Barna.

Celelalte rezultate:

Dalia Sport Daia Română – CIL Blaj 1-3 (0-0)
*Marcatori: Birk (90+2)/ Aleman (57), Sorcoiu (65), Severin (76). *În minutul 90+3, Severin (CIL Blaj) a fost eliminat.
Dăienii s-au despărțit cu un eșec de suporteri.

Energia Săsciori – CS Ocna Mureş 1-2 (0-0)
*Marcatori: V. David (52)/ Pereat (85), Antonescu (90).
Rezultat influenţat de deciziile brigăzii de arbitraj, în special a centralului care a înclinat clar balanţa în favoarea oaspeţilor.

Inter Ciugud – Rapid CFR Teiuş 3-4 (0-3)
*Marcatori: Iouraş (64, 72), Păcurar (69 – penalty)/ Lazăr (2, 28), Goangă (40), Trifa (53).
De la 0-4, ciugudenii au revenit spectaculos, dar…

ASC Pianu – Euro Şpring 8-1 (4-0)
*Marcatori: I. Bărculeţ (4), Al. Şandru (17, 33, 50), Grecu (19, 98), C. Oltean (79), Stelea (81)/ M. Popa (65).
Euro a fost umilită la Pianu, unde gazdele au realizat scorul campionatului și au urcat pe locul secund. Pienarii sunt pe cai mari, cu un parcurs excelent: 8 meciuri invincibile (7 victorii şi o remiză), plus 5 succese succesive.

[nggallery id=1306]

George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia

George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]