FOTO: Sesiune de comunicări științifice „Consecvenţă şi profesionalism în profesia de asistent medical ”, la Cugir. Colinde și diplome pentru cursanți și profesori, în cadrul evenimentului
Şcoala Postliceală Med Farm „Speranţa” din Cugir a organizat marți, 13 decembrie, în localul Şcolii Gimnaziale „Singidava”, cea de-a IV-a ediție a sesiunii de comunicări ştiinţifice medicale cu tema „Consecvenţă şi profesionalism în profesia de asistent medical ”.
Desfășurată în fiecare an sub atenta îndrumare a directorului școlii, prof. dr. farm. Ioan Rad, manifestarea s-a dovedit atât o testare a cursanților asupra cunoștințelor dobîndite în timpul cursurilor, cât și o contribuție la informarea și educarea populației asupra problemelor medicale de importanță vitală.
Un număr mare și interesant de teme medicale a fost pus în dezbatere de cursanții şcolii postliceale cugirene de la cele două secţii AMG şi Farmacie, prin lucrările: ,,Specializarea de asistent medical în viziunea mea”- autor Ana Râșniță; ,,Tratamentul modern hidroactiv al plăgilor în SPD (sindromul piciorului diabetic”)- autor prof. Tatiana Ungurianu; ,,Tratamentul obezității”– autor Mioara Felea; ,,Angina pectoral”- autor Anca Jurju; ,,Diabetul”- autor Aura Pascu; ,,Hepatita B”- autor Cătălin Chiș; ,,Ulcerul de gambă”– autor Beatrice Spătăceanu; ,,Tratamentul modern al arsurilor”- autor Radu Dan Herlea; ,,Tratamentul astmului”-autor Roxana Ioanei; ,,Profesionalism în tratarea complicațiilor psihice în diabet” – autor Vlăduț Măgureanu; ,,Profesionalism în profesia de asistent medical”- autor Simona Paliștan.
Prezentările au fost realizate cu sprijinul coordonatorilor de lucrări: dr. Terezia Boruah, dr. Flavius Roșianu, prof. Luminița Bara, prof. Mihaela Stoica, asistent Camelia Costinaş, asistent Florica Pascu. Pentru acurateţea subiectelor prezentate, au fost înmânate studenților și profesorilor coordonatori diplome de participare la conferinţă. Au participat la sesiunea de comunicări științifice directorul administrativ Ioan R. Rad și jurista Viorica Nedel Știrb.
Momentul magic al sărbătorilor de Crăciun ce se apropie , a fost marcat prin interpretarea unor colinde precum ,,Cetiniță, cetinioară,,Ne amintim de Betleem,, ,,O ce veste minunată,, de către Alexandra şi Crina Anton, Cătălin Chiș, grupul de colindători ai Școlii ,,Med-Farm Speranța,, din Cugir. Profesorii, cursanții și invitații acestora au audiat frumoase colinde interpretate la orgă de prof. Sergiu Rad.
(C.P.)
[nggallery id=3151]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
O nouă conferință națională „Profesorul Ion D. Lăzărescu”, în octombrie 2024: Cadre inginerești din întreaga țară se reunesc la Cugir
O nouă conferință națională „Profesorul Ion D. Lăzărescu”, în octombrie 2024: Cadre inginerești din întreaga țară se reunesc la Cugir Asociația Generală a Inginerilor din România – Sucursala Alba, pregătește o nouă conferință națională „Profesorul Ion D. Lăzărescu”, la Cugir Asociația Generală a Inginerilor din România (AGIR) – sucursala Alba (cu sediul la Cugir) a […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 16 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României