Curier Județean

FOTO: Sărbători binecuvântate şi pentru micuții de la Centrul de zi „Sfânta Irina” din Blaj

Ioana Oprean

Publicat

în

Prichindeii de la Centrul de zi pentru copii antepreşcolari „Sfânta Irina” din Blaj l-au aşteptat şi în acest an cu emoţie şi bucurie pe Moş Crăciun, care i-a vizitat zilele trecute aducându-le multe daruri. Nerăbdători să-l întâlnească pe Moş Crăciun, copiii au învăţat poezii, colinde, cântecele şi dansuri pe care le-au prezentat în faţa moşului într-o serbarea de final de an. Ca în fiecare an, Moş Crăciun a venit cu sacul plin de cadouri pentru cei mici, fiind sprijinit în acest an de către compania Star Transmission şi Primăria municipiului Blaj.

poza-sfanta-irina-craciun-3„Dorim să mulţumim celor care în fiecare an se gândesc la copilaşii din cadrul Centrului zi „Sfânta Irina” din Blaj şi ne sprijină în a le îndeplini cea mai mare dorinţă, respectiv să îl întâlnească pe Moş Crăciun. La ceas de sărbătoare creştină, când colindele ne încălzesc sufletul cu bucuria Crăciunului, dorim tuturor celor care ne susţin activitatea, colaboratorilor noştri şi părinţilor, sănătate, pace şi bunăstare” a spus părintele Vasile Seicean, coordonatorul acestui centru.

Înainte de Sfânta Sărbătoarea a Crăciunului, micuţii de la Centrului de zi pentru copii antepreşcolari „Sfânta Irina” au primit şi vizita unui grup de copii cu dizabilităţi, beneficiari ai Serviciului de Ajutor Maltez Blaj. Copiii au învăţat împreună colinde şi poezii de Crăciun, au confecţionat brăduleţi, clopoţei şi au pictat globuleţe pe care ulterior le-au folosit pentru a împodobi bradul de Crăciun. Acţiunea a fost coordonată de psihologul-logoped Dana Catrinoiu, copiii fiind ajutaţi în la activităţi de educatorul Irina Daniela Dodu si de ergoterapeutul Serviciului de Ajutor Maltez Adriana Belu.

Aproximativ 40 de copii din Blaj cu vârsta între 0 şi 3 ani beneficiază de serviciile Centrului de zi pentru copii antepreşcolari „Sfânta Irina”, fiind înfiinţat ca un centru pilot la nivelul reţelei sociale a Patriarhiei Române. Centrul funcţionează din vara anului 2012 în cadrul reţelei social-filantropice a Arhiepiscopiei Ortodoxe a Alba Iuliei fiind coordonat de Asociaţia Filantropia Ortodoxă Alba Iulia. Acesta vine în sprijinul părinţilor care locuiesc pe raza municipiului Blaj şi au o situaţie socio-economică dificilă, oferind o alternativă pentru îngrijirea şi educarea copiilor cu vârste cuprinse între 0 – 3 ani. Copiii sunt îngrijiţi 10 ore pe zi, primesc două mese principale şi două   gustări, igienizare corespunzătoare, au program de odihnă, activităţi educative cu caracter ludic, activităţi de   socializare şi integrare, de recreere, evaluare psihologică periodică a dezvoltării cognitive şi intervenţie logopedică. De asemenea, părinţilor li se oferă servicii   de consiliere socială şi psihologică, informare, mediere în relaţiile cu serviciile sociale şi instruire în ceea ce priveşte educarea şi îngrijirea corespunzătoare copilului mic.

Biroul de Presă al Asociaţiei Filantropia Ortodoxă Alba Iulia

[nggallery id=3213]


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Reabilitare energetică pentru 6 blocuri din Blaj: Investiții de peste 18,5 milioane de lei

Ioana Oprean

Publicat

în

Reabilitare energetică pentru 6 blocuri din Blaj: Investiții de peste 18,5 milioane de lei Primăria Blaj pregătește noi intervenții asupra infrastructurii rezidențiale, prin proiecte de eficientizare energetică finanțate din fonduri europene, în valoare de aproximativ peste 18,5 milioane de lei. O primă intervenție vizează blocurile de pe strada Gheorghe Barițiu nr. 1 și nr. 2, […]

Citește mai mult

Curier Județean

Evaluarea Națională 2026 | Câți absolvenți de clasa a VIII-a din Alba au absentat de la proba scrisă la Matematică

Ioana Oprean

Publicat

în

Evaluarea Națională 2026 | Câți absolvenți de clasa a VIII-a din Alba au absentat de la proba scrisă la Matematică Miercuri, 24 iunie 2026 s-a desfășurat proba scrisă la Matematică din cadrul Evaluării Naționale. De la această probă au lipsit 67 de absolvenți de clasa a VIII-a din județul Alba din totalul de 2.440 înscriși, […]

Citește mai mult

Curier Județean

VIDEO | La ce au ajuns să folosească albaiulienii stațiile STP, după o săptămână de grevă: „Doar ne odihnim, știm că nu circulă”

Bogdan Ilea

Publicat

în

La ce au ajuns să folosească albaiulienii stațiile STP, după o săptămână de grevă: „Doar ne odihnim, știm că nu circulă” La mai bine de o săptămână de la declanșarea grevei angajaților STP, albaiulienii rămân principala categorie afectată de conflictul dintre Societatea de Transport Public Alba Iulia și administrația orașului, un „război” care continuă să […]

Citește mai mult