Sanatatea Cluj - Metalurgistul Cugir 16Metalurgistul Cugir a obținut a doua victorie consecutivă externă sub comanda lui Cristian Coroian, 5-1 (2-1), pe terenul „lanternei roșii” a Seriei a 5-a. Echipa de sub Drăgana a luat în serios partida în care era creditată cu prima șansă și a controlat jocul contând pentru etapa a 8-a.

*Cel mai categoric succes al sezonului

Elevii lui Coroian au punctat prin S. Mureșan (2, la prima reușită stagională), Avramescu (12), Cîrstean (71, golgheterul echipei cu 5 reușite), Șuteu (78), Tăban (88). „Virușii verzi” au redus handicapul prin Țene (13), dar n-au reușit să reziste, mai ales că în minutul 60 au rămas în inferioritate (Siecoban – eliminat) și au primit trei goluri pâna la final. Cu 14 puncte la activ și plus 5 la adevăr, cugirenii vor întâlni etapa viitoare, Avântul Reghin, pe teren propriu.

Metalurgistul Cugir joacă astăzi, în etapa a 8-a a Seriei a 5-a din Liga a 3-a în deplasare cu Sănătatea Cluj, ultima clasată, cu un singur punct în actuala ediţie.

*1-5, min. 88: Tăban a marcat cu șut din interiorul careului.

*min. 84: intră M. Neagu în locul lui Șuteu

*1-4, min. 79: Șuteu a înscris cu capul din careul mic, după un corner

*min. 76: Necșulescu a intrat în locul lui Itu

*1-3, min. 71: Metalurgistul își majorează avantajul prin Cîrstean, șut pe lângă portar, bară -gol

Înlocuiri la Sănătatea, au ieșit Negrea și Negru, au intrat Gașpar și Severin

*min. 63: Cîrstean a intrat în locul lui S. Mureșan

*min. 61: Siecoban a primit cartonașul roșu

*min. 57: Negură a intrat în locul lui Bratima

Până în prezent s-au acordat două cartonaşe galbene, Siecoban (Sănătatea) şi Itu (Metalurgistul)

Sănătatea a avut două şanse de egalare

*1-2: min. 12: Ţene a şutat din careul mic, pe sub Gurincu

*0-2, min. 11:  Siecoban a vrut să degajeze şi balonul a ajuns la un adversar, Avramescu, care a profitat de eroare

*0-1, minutul 2: S. Mureşan a deschis scorul, marcând primul său gol pentru Metalurgistul, după o acţiune a lui Goronea, atacantul finalizând cu capul

„Viruşii verzi” sunt conduşi de fostul jucător al Unirii Alba Iulia, Marius Semeniuc, iar o victorie realizată de vizitatori ar însemna al doilea succes consecutiv extern, după cel de la Zalău. Runda viitoare, Metalurgistul Cugir joacă pe teren propriu cu Avântul Reghin.

Echipe de start: Sănătatea: Tudoran – D. Bucur, Crişan, Surdu, Siecoban, Lupu, Negru, Soos, Ţene, Mariş, Negrea; rezerve Benţe, Gaşpar, Nicula, Severin.

Metalurgistul: Gurincu – Tăban, Mutu, Dulap, Medeşan, G. Goronea, Bratima, Avramescu, Şuteu, Itu, S. Mureşan; rezerve Lăncrănjan – Negură, Necşulescu, Cîrstean, Homei, Neagu, Kilin.

[nggallery id=2466]

Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]