FOTO| Proiect de 500.000 de euro pentru adolescenții defavorizați din județul Alba: O tranziție reușită către viața adultă, cu sprijinul unei asociații din Alba Iulia
FOTO| Proiect de 500.000 de euro pentru adolescenții defavorizați din județul Alba: O tranziție reușită către viața adultă, cu sprijinul unei asociații din Alba Iulia
Asociația ”Centrul Iochebed” anunță lansarea proiectului „TeensUP”, proiect care își propune să ofere sprijin emoțional, activități de grup, socializare și pregătire pentru o tranziție reușită către viața adultă, destinat adolescenților din casele de tip familial, din județul Alba. 
Acestor categorii vulnerabile le va fi dedicată o echipă, coordonată de psihologi și psihoterapeuți acreditați, ce va oferi consiliere psihologică, psihoterapie și acces la informații specializate, prin activități experiențiale care să le permită adolescenților dezvoltarea deprinderilor de viață independentă.
Proiectul se va desfășura în perioada iunie-august 2022, pentru 50 de adolescenți din județul Alba. „TeensUP” este finanțat prin programul Start ONG, program lansat de Kaufland România și implementat de Asociația Act for Tomorrow.
Start ONG este un program lansat de Kaufland România și implementat de Asociaţia Act for Tomorrow. Domeniile vizate sunt: educaţie, sănătate, mediu, social și cultură. Valoarea totală a programului este de 500.000 euro. Programul Start ONG este cel mai simplificat instrument de finanţare comunitară destinat ONG-urilor tinere, instituțiilor non-administrative și grupurilor informale/ de inițiativă.
Cercetările în domeniu arată ca în cazul adolescenților aflați în situații de risc, nivelul de dezvoltare al abilităților psiho-sociale este scăzut, aspect cauzat, cel mai adesea, de limitarea accesului la diferite programe de dezvoltare, lipsa unui personal calificat, participarea scăzută a acestora la programe de dezvoltare emoțională. Aceste cauze duc la: gestionarea deficitară a emoțiilor, carențe educaționale, comportamente neadecvate, neadaptare în societate și pe piața muncii. Aici intervine rolul proiectului ”TeensUP”:
„În cadrul proiectului se vor desfășura 30 de activități de dezvoltare a abilităților psiho-sociale, cu cei 50 de beneficiari ai caselor de tip familial, o expoziție umanitară cu produsele realizate de adolescenți în cadrul activităților și elaborarea unei broșuri cu tematică psiho-socială adresată specialiștilor din domeniul social. Ne bucurăm de colaborarea cu psihologii din cadrul Asociației PSIHO KIT și speram ca întregul proiect să fie un succes, de dragul adolescenților implicați.”, a declarat Adina Drimbe, psihoterapeut și președinte a Asociației ”Centrul Iochebed”.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
INCENDIU la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni și SVSU Avram Iancu
INCENDIU la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni și SVSU Avram Iancu Un incendiu a izbucnit marți noaptea, în jurul orei 23.15, la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, din comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni. Secția de pompieri Câmpeni intervine pentru stingerea unui incendiu izbucnit în […]
Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia
Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia Pe ordinea de zi a ședinței ordinare de miercuri, 24 iunie 2026, se află și un proiect de hotărâre privind schimbarea titularului dreptului de administrare asupra suprafeței utile de 619,42 mp din imobilul-construcție înscris în C.F. […]
Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit”
Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit” La Alba Iulia continuă criza transportului public, circulația autobuzelor este sistată total pe rutele care deservesc municipiul, iar vina pentru situația aceasta este pasată […]








