FOTO| Profesionalism şi pasiune pentru un absolvent al Colegiului Militar din Alba Iulia: „Meseria de pilot militar implică un proces continuu de pregatire si perfecționare”
Profesionalism şi pasiune pentru un absolvent al Colegiului Militar din Alba Iulia: „Meseria de pilot militar implică un proces continuu de pregatire si perfecționare”
Pilot pe elicopterul IAR 330 Puma, Căpitanul Alexandru Borhan încadrează funcţia de Pilot Şef la Patrula 3, în cadrul Escarilei 713 Elicoptere din Baza 71 Aeriană.
Cum este să fii pilot, să participi la misiuni naţionale şi internaţionale, să coordonezi exerciţii şi să te instruieşti şi autodepăşeşti mereu?
“Meseria de pilot militar implică un proces continuu de pregatire si perfecționare. Participarea la misiuni naționale şi internaționale reprezintă cadrul cel mai bun în care putem să valorificăm experiența şi nivelul nostru de pregătire şi de pe urma cărora putem învăța lucruri noi sau putem îmbunătății tehnici, tactici şi proceduri pe care le întrebuințăm în activitatea noastră. “
Asta ne spune Alex, care este absolvent al Liceului Militar Naţional “ Mihai Viteazul” din Alba Iulia promoţia 2009 şi care a urmat ulterior cursurile Academiei Forţelor Aeriene Henri Coandă şi Şcoala de Aplicaţie pentru Forţe Aeriene –curs de formare a cadrelor militare pentru prima funcţie –aviaţie naviganţi.
Fiind născut în Cluj Napoca, Alexandru Borhan a ales să se încadreze într-o unitate mai aproape de casă, asta după ce timp de un an de zile după obţinerea licenţei de pilot militar a zburat avionul IAR 99 la Bacău. Astfel din anul 2014 încadrează funcţia de pilot în cadrul Escadrilei 713 Elicoptere din Baza 71 Aeriană.
A progresat treptat făcând trecerea de pe IAR 330 Socat, pe elicopterul IAR 330 Puma M iar în 2019 a obţinut trecerea pe IAR 330 L-RM. În acelaşi timp a urmat diferite cursuri de specializare, printre care amintim “ Common Security and defense policy”-2016, “Introduction to NATO”-2017, “Conflict, management and negotiation”-2018 şi tot în 2018 “Cursul de stat major„.
Căpitanul Alexandru Borhan s-a clasat mereu peste standard în toate activităţiile la care a participat, dând mereu dovadă de modestie, integritate, colegialitate, corectitudine şi stăpânire de sine.
Pentru a-şi extinde cunoştiinţele şi experienţele profesionale Alex a participat în perioada 16.04-31.10. 2020 la misiunea MINUSMA, făcând parte din Detaşamentul de elicoptere de transport IAR 330 dislocabil, Mali. La finalul misiunii Căpitanul Borhan a obţinut Emblema de merit pentru “Acţiuni Umanitare”- acordată de către Statul Major al Forțelor Aeriene şi Emblema ONU 2020.
„Îi dorim să aibă parte de o carieră lungă pe care să o îndeplinească mereu cu profesionalism şi implicare. Mult succes în tot ce întreprinzi, Alex!”, au transmis reprezentanții Bazei 71 Aeriană „General Emanoil Ionescu”.
Sursa: Facebook – Baza 71 Aeriană „General Emanoil Ionescu”
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române
Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române Asociația pentru prevenirea și combaterea antisemitismului și legionarismului a trimis o cerere, adresată Consiliului Local al Municipiului Alba Iulia, Consiliului Județean Alba și Instituția Prefectului Județului Alba, cu privire la bustul […]
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei Radu Coroamă, directorul general al Fabricii de Arme Cugir, și-a dat recent demisia din funcția de conducere pe care o ocupa în cadrul companiei. Demisia a fost confirmată de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu ziariștii […]
SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză
SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză Criza transportului public din Alba Iulia este departe de a fi rezolvată. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro din cadrul ședinței de astăzi, luni, 22 iunie 2026 a Asociației Intercomunitare de Dezvoltare Alba Transport Local (AIDA-TL), […]









