FOTO/ ,,Pregătiți pentru viață. Educație pentru viață și comunitate”. Program de formare pentru dezvoltarea competențelor cadrelor didactice, la Școala Gimnazială nr.3 Cugir
La Şcoala Gimnazială Nr. 3 Cugir s-a încheiat duminică, 14 aprilie 2019, programul de formare continuă „Învățarea integrată – Pregătiți pentru viață, Adolescență și autocunoaștere. Aplicații practice pentru dirigenție și disciplinele opționale”.
Cursul, acreditat de către Ministerul Educației Naționale, și destinat personalului didactic și personalului de conducere, de îndrumare și de control din unitățile de învățământ, a avut o durată de 60 de ore şi 15 credite profesionale transferabile.
Programul este organizat în vederea dezvoltării competenţelor cadrelor didactice pentru aplicarea abordărilor integrate în curriculumul pentru învăţământul primar, gimnazial şi liceal cu accent pe aplicarea programei şcolare Pregătiți pentru viață. Educație pentru viață și comunitate, (primar şi gimnaziu) şi Adolescenţă şi autocunoaştere (liceu), curriculum la decizia școlii.
Prin participarea la acest curs de formare, un număr de 18 cadre didactice de la școlile din orașul Cugir, au dobândit competenţe în identificarea abordărilor inovative ale învăţării, abordări aplicative, concrete, bazate pe experiență directă, modalități de lucru interactive, participative şi a impactului acestora asupra proiectării curriculare şi asupra activităţilor de predare şi învăţare. În acest mod, profesorii vor avea posibilitatea să integreze în practicile de predare la clasă metode și tehnici de predare care să stimuleze o învățare eficientă la elevi, care să-i pregătească pentru viață, comunitate și societate.
Beneficiind de aportul excepţionalilor formatori orădeni Buzle Alina şi Podar Adrian profesorilor participanți li s-a oferit un cadru de învățare eficientă, un context stimulativ de împărtășire a experiențelor cu alți profesori, perspective noi asupra profesiei didactice, motivații și inspirație pentru a deveni mai buni. (C.P.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia, premiul I și II la concursul național ”Eroul meu de ieri și de azi”: Povești de viață impresionante așezate pe hârtie de Iulia Laza, Lucas Popescu și Raluca Ramf
Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia, premiul I și II la concursul național ”Eroul meu de ieri și de azi”: Povești de viață impresionante așezate pe hârtie de Iulia Laza, Lucas Popescu și Raluca Ramf Poveștile din trecut ale veteranilor de război, ale prizonierilor sau ale celor deportați sunt povești de viață impresionante. Elevii colegiului […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 21 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României