FOTO: Metalurgistul Cugir a cucerit Supercupa AJF Alba, învingând categoric Performanţa Alba Iulia, scor 4-0 (0-0)!
Metalurgistul Cugir şi Performanţa Alba Iulia s-au întâlnit pe „Cetate”, în a doua ediţie a Supercupei AJF Alba, divizionara terţă impunându-se la pas, scor 4-0 (0-0). În faţa a aproximativ 300 de spectatori, Marius Opric a câştigat întâiul joc oficial pe banca Metalurgistului. Golurile formaţiei de sub Drăgana au fost realizate de Cîrstean (60) – o lovitură de cap din careul mic, avantajul fiind majorat de G. Goronea (68) – cu un şut din 8 metri. Acelaşi G. Goronea a fructificat simplu, în minutul 73, o fază-spectacol de atac. M. Neagu a punctat cu un voleu în minutul 90, pentru un scor umilitor! Partida a fost dominată în proporţie covârşitoare de Metalurgistul, deşi gruparea din Cugir nu a mizat pe niciun jucător adus în intersezon. Deşi Paul Ciucă a încercat să dea un exemplu personal şi a jucat din primul minut, ambiţia a fost insuficientă pentru a răpune favorita incontestabilă.
Scorul a fost deschis, la capătul primei jumătăţi de oră, când în urma unei centrări de pe partea dreaptă de atac, trimisă de căpitanul George Goronea, longilinul vârf Cîrstean a reluat cu capul în dreapta portarului Boldi, rămas fără replică. Vezi mini-galerie foto cu primul gol al meciului:
[nggallery id=100]
*D. Lupşan – „recidivist”
La fel ca şi în 2012 (Europa Alba Iulia), echipa din categoria superioară s-a impus, Daniel Lupşan aflându-se la al doilea trofeu de acest gen, Supercupa AJF Alba, o reuşită organizatorică. Pe gazon s-au aflat în ultimele 20 de minute, în postura de adversari şi fraţii Andrei şi Daniel Ianc. Metalurgistul a defilat pe gazon mai ales după deschiderea scorului, impunându-se categoric, după ce a făcut şi faze de senzaţie, cum a fost aceea de la golul de 3-0.
Au evoluat formaţiile:
*Metalurgistul: Lăncrănjan – Tăban (35, D. Lupşan), Şuvaina, M. Radu, A. Ianc – D. Grozav, M. Neagu – Itu (79, Iovănescu), G. Goronea, Şuteu (85, Mihu) – Cîrstean (81, Sîrbu), rezerve – (antrenor Marius Opric);
*Performanţa: Boldi – Soporan, Oltean, Ov. Turuş, G. Toma (27, Năcreală) – Frenţiu, P. Ciucă, Hada, Bălaş (71, D. Ianc) – Iouraş (63, Lenghel), S. Turuş, rezerve Novăcean – Păcurar, Joldeş (antrenor Paul Ciucă).
[nggallery id=98]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CSU Alba Iulia, la Săcele, cu 12 noutăți în efectiv | Ultimele nume, Paharnicu și Dinu, iar Marian Vlad este antrenor cu portarii
CSU Alba Iulia, la Săcele, cu 12 noutăți în efectiv | Ultimele nume, Paharnicu și Dinu, iar Marian Vlad este antrenor cu portarii CSU Alba Iulia s-a deplasat în stagiul centralizat de la Săcele, cu 12 noutăți în efectiv, consemnându-se iarăși o modificare substanțială a lotului. Formația universitară se va pregăti la Brașov până în […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie