FOTO: Marșul Cărților și al Cititorilor, la Cugir. Peste 150 de elevi au celebrat cartea, de ziua ei
Proiectul educațional local ,,Marșul Școlilor și al învățăturii” este un proiect subscris proiectului Național ,,Marșul cărților”, realizat în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean reprezentat de inspector școlar general prof. Marcela Dărămuș și inspector școlar prof. Monalisa Borza, cu Casa Corpului Didactic Alba și Casa de Cultură Cugir.
Evenimentul organizat în curtea Colegiului Național ,,David Prodan” a cuprins două părți: Spectacol compus din activități cultural artistice pregătite de Școala Gimnazială nr.3: muzică populară interpretată deMaximiliana Poienar, poezie recitată de Alexia Herlea și dans aerobic al formației ,,Ritmic Dance”. Școala Gimnazială Ceru Băcăinți a prezentat o poezie interpretată de Bota Marius.
O surpriză plăcută a venit din partea Școlii Gimnaziale ,,David Prodan” Săliștea, care a prezentat muzică populară interpretată de Bogdan Georgiana Vanesa și Jurjiu Daria Maria, precum și dansuri populare ardelenești. Printr-o prezență semnificativă la manifestare, Școala Gimnazială ,,Singidava” a prezentat un monolog intrepretat de Dărăban Roxana. Un moment atractiv l-a constituit o poezie scrisă și interpretată la chitară de Adrian Dache(Colegiul ,,David Prodan”), iar pe ritmul muzicii interpretate la chitară de Laurențiu Presecan s-a desfășurat o defilare E-cool cu rochii create din material reciclabile, creatoare Anca Csutka , modele fiind elevele Andreea Ciucur, Roxana Matei, Roxana Mizgar și Denisa Trif.
Cea de-a doua parte a evenimentului a fost consacrată ,,Marșului cărții”, elevii deplasându-se pe traseul Colegiul ,,David Prodan” – Casa de Cultură, prilej ca participanții să împartă trecătorilor câteva sute de cărți și fluturași și pancarte, care au fost inscripționate anterior de elevi, cu citate literare ce promovează cititul cărților. Momentul a fost apreciat și aplaudat de către trecătorii prezenți de-a lungul marșului. La Casa de Cultură, elevii au primit circa 50 de cărți din partea instituției prin intermediul profesoarei Rodica Florea. O grupă de jandarmi și un echipaj al Polișiei Cugir au asigurat ordinea pe tot parcursul manifestării.
La această activitate desfășurată cu scopul promovării lecturii și învățăturii, au participat circa 150 de copii cărorali se vor înmâna diplome de participare. Lor li s-au alăturat directori ai instituțiilor amintite, precum: Cristian Suciu, Florina Dubleș, Stela Anca Țîrlea, prof. CDI Tatiana Ungurianu, cadre didactice care au însoțit elevii pe parcursul marșului
(C.P.)
[nggallery id=4081]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Rezultate remarcabile pentru ISU Alba: Popa Ioan și Avram Mihai au obținut locul I, la etapa națională a Concursului “Cel Mai Puternic Pompier”
Rezultate remarcabile pentru ISU Alba: Popa Ioan și Avram Mihai au obținut locul I, la etapa națională a Concursului “Cel Mai Puternic Pompier” Patru pompieri din cadrul ISU Alba au participat în cursul acestor zile la etapa națională a Concursului “Cel Mai Puternic Pompier”, care a reunit aproape 100 de salvatori militari din 28 de […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 19 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață