FOTO: LPS Alba Iulia, campioană națională la ONSS, baschet feminin, gimnazial | Aur dedicat memoriei lui Nicușor Marcu!
Echipa Liceului cu Program Sportiv Alba Iulia a devenit campioană națională la ONSS, baschet feminin, gimnazial, turneul final disputându-se la Oradea. Formația pregătită de George Lăncrănjan a realizat o performanță notabilă, cucerind aurul, o premieră pentru acest nivel, acela gimnazial. În plus, Iris Axintie a fost desemnată cea mai bună jucătoare a competiției.
“Mă bucur enorm pentru acest rezultat extraordinar și le felicit din inimă pe fete. Evident că meritul îi aparține regretatului antrenor și prieten Nicușor Marcu, plecat prea devreme dintre noi. Memoriei sale dedicăm aceste medalii de aur”, a declarat antrenorul George Lăncrănjan.
Baschetbalistele din Cetatea Marii Uniri au dominat categoric întrecerea de sub panou, LPS Alba Iulia (director Daniela Mateica) impunându-se în toate cele 5 întâlniri susținute. Ultimul act a fost adjudecat la o diferență clară, scor 52-17, cu Școala Gimnazială 307 București, în semifinale victimă fiind Școala Gimnazială “Ștefan Luchian” Moinești, victorie cu scorul de 36-14. În primele 3 jocuri, în grupă, oponentele s-au numit Șc. Gimn. “Ioan Mihalyi de Apșa” Sighet, Șc. Gimn. “Ioan Agârbiceanu” Cluj-Napoca și Școala Gimnazială 307 București.
*Iris Axintie, MVP-ul turneului
Efectivul campioanei naționale (trebuie specificat că la etapa de zonă a fost prezent și antrenorul Valentin Urian) a fost format din următoarele (majoritatea eleve în clasa a VIII-a): Iris Axintie, Isabela Nichimiș, Anissia Săbăduș, Georgiana Popa, Anamaria Ghibu, Laura Huter, Anamaria Kiss, Daniela Mateica, Sarah Indrei Scrobotă, Beatriz Burnette (clasa a VII-a).
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: CSM Unirea Alba Iulia – FC Ittihad Kalba 1-2 (0-2), în meci amical în Slovenia | Golul „alb-negrilor” marcat de Fetița
Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari