FOTO, LIVE TEXT, Metalurgistul Cugir – FC Municipal Baia Mare 1-0 *Liderul a obţinut în Vinerea Patimilor, a 9-a victorie la rând

Metalurgistul Cugir-FCM Baia Mare p.o37Metalurgistul Cugir joacă astăzi, de la ora 17.00, în Vinerea Mare, pe Arena „CSO” cu FC Municipal Baia Mare, în prima etapă a play-off-ului Ligii a 3-a. După o săptămână controversartă, în care FRF a modificat de două ori programarea jocurilor, liderul Seriei a 5-a, gruparea de sub Drăgana ţinteşte a 9-a izbândă succesivă, cugirenii având 11 meciuri fără eşec. Maramureşenii au prins primele 6 locuri, graţie Cugirului care a învins în ultima etapă a sezonului regulat la Zalău. Metalurgistul are 20 de puncte şi se află la trei lungimi de Naţional Sebiş şi Şoimii Pâncota.

*min. 90+1: Tăban intră în locul Negură

*min. 82: Tothăzan intra în locul lui Itu (aplaudat la scena deschisă)

*min. 80: la Baia Mare a ieşit Moldovan şi a intrat Achim

*min. 75: Cîmpean a părăsit terenul în locul său intrând Şuvaina, iar la oaspeţi a intrat Dumitru şi a ieşit Ardeleanu

*min. 68: Negură trage însă reţine cu uşurinţă Bota

*min. 67: schimbare la oaspeţi, a ieşit V. Pop şi a intrat Barboloviciu

*min. 66: şut peste poarta lui Tiut a lui Deac

*min. 63: Ionuţ Radu îi lasă locul în teren lui Şuteu

*min. 57: Duruş a tras puţin peste poartă din lovitură liberă de la marginea careului

*min. 55: cartonaş galben pentru Cîmpean

*min. 48: A. Moldovan (FCM Baia Mare) a primit galben pentru henţ

*min. 44: M. Deac a executat o lovitură liberă de la 18 metri în braţele lui Tiut

*min. 38: I. Radu şutează defectuos din 15 metri

*min. 37: Tiut scoate de sub bară torpila lui Duruş

*min. 36: băimeărenii îţi arată colţi, iar Potopea l-a bblocat pe Ardelean la 8 metri

*min. 30: Urs scoate de pe linia porţi şutul lui G. Goronea, ce-l dirblase pe Bota

*min. 27: Al. Man a primit galben

*min. 24: acţiune individuală G. Goronea finalizată cu un şut de la 17 metri puţin pe lângă

*1-0, MIN. 14: căpitanul ITU a înscris direct din corner de pe stânga, execuţia fiind una ce a surprins pe toată lumea!

*min. 14: gherghel respinge din faţa porţii goale din faţa lui I. Radu

*min. 12: partidă modsetă, fără nicio situaţie de poartă, puţini spectatori în tribune

Echipe de start:

Metalurgistul: Tiut – Al. Man, Schuller, Potopea, Şt. Radu – negură, Itu, G. Goronea, A. Câmpean, I. Radu. Cîrstean; rezerve Lăncrănjan, Tăban, A. Ianc, T. Tothozan, Şuteu, Iovănescu, Şuvaina;

FC Municipal: A. Bota – Ghrghe, Urs, Hodor, Duruş – V. Pop, Vanca, V. Giurgiu, M. Deac, R. Ardelean, A. Moldovan; rezerve B. Cârlan, Barboloviciu, D. Morar, Răduneaţă, P. Achim, Horj

*Trei absenţe, reintră Potopea

Antrenorul Marius Opric nu poate conta pe serviciile a trei titulari: Iul. Cristea (suspendat), M. Neaggu şi Trăşcan (indisponibili), dar reintră Potopea

[nggallery id=1520]

*Precedentele dueluri, victorii la scor

În anterioarele dispute între cele doup nou-promovate, Metalurgistul s-a impus la scor, după întâlniri marcate de evenimente:

*la Cugir: 4-1 (1-1), goluri Iul. Cristea (31), Cîrstean (49, penalty), G. Goronea (69), Şuteu (74), respectiv Urs (15). Vizitatorii aurămas în inferioritate în  minutul 52, când a fost eliminat Gherghel

*la Baia Mare, 6-2 (2-2), goluri înscrise de Itu – 2, Şuteu, Negură, Trăşcan, Cîrstean, băimărenii jucând în 10 din minutul 40, când antrenorul-jucător Dan Toma a fost eliminat, în respectiva partidă Şuteu şi Itu suferind accidentări.

Echipa probabilă: Tiut – Al. Man, Schuller, Potopea, Şt. Radu – G. Goronea, Negură, Itu, Şuteu – I. Radu, Cîrstean

Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]