FOTO, LIVE-TEXT: CSM Tg. Mureș – Sportul Petrești 6-0 (4-0)!!! Umilință la baraj pentru campioana din Alba

CSM Tg. Mureș s-a dovedit o nucă mult prea tare pentru Sportul Petrești, campioana Ligii a IV-a Alba, pe „Tran-Sil”, în prima manșă a barajului de promovare impunându-se într-un mod categoric, scor 6-0 (4-0), un set de tenis și o umilință pentru echipa lui Doru Oancea, victima unei demonstrații de forță.

Sportul Petrești a avut un prim act de coșmar pe Stadionul “Tran-Sil”, fiind condusă la pauză cu 4-0 de CSM Tg. Mureș, echipă ce a dominat autoritar partida. O înfrângere rușinoasă ce nu necesită prea multe comentarii, țind cont de proporțiile scorului și o certitudine: Alba ratează promovarea în Liga a 3-a, după 7 încercări reușite.

Reprezentanta județului Alba își poate lua adio de la promovarea în eșalonul terț ținând cont de modul cum s-au derulat ostilitățile în tur și diferența certă de valoare, jocul de la Petrești, de săptămâna viitoare fiind doar un prilej pentru reabilitare

*1-0, MIN. 4: ASTAFEI, deschis în careu de Murar, a trimis din prima, la colțul lung, din 10 metri, în diagonală

*2-0, MIN. 22: PETRA a majorat avantajul cu un șut din careu, la o combinație cu Astafei în zona centrală

*3-0, MIN. 28: FERFELEA a recuperat un balon în treimea adversă, a combinat cu Petra și a finalizat elegent din 14 metri

*4-0, MIN. 29: aceșași FERFELEA a înscris, cu un șut în diagonală, în stânga lui Lepădat, după o altă recuperare

*5-0, MIN. 68: BOCICOR a împins balonul sub transversală, după ce Lepădat a repins în față lovitura liberă de la 20 de metri excecutată de Ferfelea

*6-0, MIN. 71: bâlbâială în careu, șut deviat CANDREA, scorul a căpătat proporții

Trei înlocuiri în distribuția oaspeților la pauză: au intrat Gavriluță. Ignat și Afrapt, au ieșit Ov. Stancu, Ludwig și Buligă! Plouă torențial, iar în minutul 47, o nouă ocazie a gazdelor, Petra a reluat, a prin Lepădat. Imediat, Panfiloiu a ratat voleul la 8 metri de poarta, pentru ca faza următoare Lepădat să-l blocheze cu prețul accidentării pe Astafei. Astafei a fost blocat de G. Olteanu în momentul șutului, imediat Ința a reluat cu capul puțin alături (51). Ferfelea (60) a tras din 14 metri, a respins Lepădat, după o nouă greșală a apărării din Petrești. Rarare mare Bălaș (63), a intervenit Husar. La 0-6 am consemnat cel mai periculos șut al oaspeților, Ad. Lăcătuș (77) – prins în doi timpi de portar, dar și o altă ratare mare Astafei (78). Tot el (84) a tras peste transversală din 12 metri, din situație favorabilă. Ferfelea (89) a tras de la 20 de metri, a prins portarul, imediat Laszlo a tras puțin pe lângă

Început șocant de joc pentru vizitatori ce s-au văzut conduși cu 4-0 după nicio jumătate de oră! Practic CSM-ul a marcat pe bandă rulantă, profitând de degringolada defensivei adverse, făcută cu ușurință șah-mat, meciul disputându-se într-un singur sens. La pauză a început o ploaie torențială, ce a luat locul caniculei, majoritatea spectatorilor părăsind tribuna

Primul atac al gazdelor, în secunda 20, Astafei a reluat cu capul, a reținut Lepădat. În min. 3, M. Cristea a tras de la 25 de metri peste transversală. S-a deschis scorul rapid, următoarea oportunitate fiind tot la buturile lui Lepădat, ce a prins șutul lui Iliescu, de la 18 metri (9). Peste două minute, Astafei și-a spart arcada dreaptă la un duel aerian la centrul terenului, primind îngrjiri medicale preț de câteva minute. Golgheterul gazdelor a revenit în teren bandajat la cap. În minutul 16, lansare excelentă Ferfelea pentru Petra, care nu controlează balonul deși se afla singur cu Lepădat. Reluare cu capul Astafei (19), din 8 metri, în brațele portarului. S-a făcut într-un minut 4-0, iar Chirlejan (32) a trimis de la 16 metri, puțin alături

Extrem de cald la Tg. Mureș, 32 de grade Celsius și puțini spectatori, în jur de 100, cu o jumătate de oră înaintea startului. În cele din urmă s-au strâns în jur de 1000 de spectatori la meci

Echipe de start

CSM Tg. Mureș: Husar – Cr. Murar, Candrea, Birtalan, Calliani (76, Iușan) – Ința (56, Bocicor), Iliescu, Petra (73, Demian), Chirlejan (83, Laszlo) – Astafei/ cpt, Ferfelea; rezerve Alexa, D. Miclea, Miclean. Antrenor Carol Secheș

Sportul: Lepădat – G. Olteanu, Cutean, P. Ștefan, Ov. Stancu (46, Ignat) – Ludwig (46, Gavriluță), M. Cristea – D. Ianc/ cpt (69, T. Mărginean), Buligă (46, Afrapt), Ad. Lăcătuș – Bălaș; rezerve Dobre – Samoilă, Al. Lăcătuș. Antrenori Doru Oancea și Dan Comșa.

Avertismente: Astafei (48), Chirlejan (58), Bocicor (88)/ Ludwig (38)

Arbitri: M. Chioran (Cluj-Napoca), R. Ghiciulescu (Lugoj), Al. Corb (Satu Mare) Observatori: M. Savaniu (Satu Mare), Ov. Tâlvan (Sibiu)

În 2015, când Sportul Petrești se înființa, ASA Tg. Mureș era vicecampioana României, fiind eliminată din turul al treilea al Europa League de St. Etienne.

Alba se mândrește cu un record național, 7 promovări consecutive în eșalonul superior, însă în fața echipei conduse de Doru Oancea stă o nucă extrem de tare. CSM Tg. Mureș a avut un parcurs de speriat în ediția trecută: 26 de victorii din tot atâtea meciuri, un golaveraj impresionat 179-26 (medie de 6,8/ meci), principalii marcatori fiind Victoraș Astafei – 52 de goluri, Viorel Ferfelea – 30 și Robert Candrea – 16 (jucătorii de marcă ai echipei “roș-albastre”).